Arama sonuçları

'Proje okul'a karşı toplanan imzalar MEB’e verilecek

'Proje okul'a karşı toplanan imzalar MEB’e verilecek

'Proje okul' karşı toplanan imzalar MEB'e verilecek. Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Kadıköy Anadolu, Kadıköy Avni Akyol gibi Türkiye'nin en köklü liselerin de bulunduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “proje okul” uygulamasına yönelik tepkiler sürüyor. 

'PROJE OKUL'A KARŞI TOPLANAN İMZALAR MEB'E VERİLECEK

Proje Okul Yönetmeliği’nin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için dava açan veliler imza kampanyası başlattı. Kampanyada toplanan imzalar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde otobüslerle Ankara’ya gidecek veliler tarafından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a iletilecek. 

PROJE OKUL NEDİR?

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) torba yasaya koyduğu bir madde ile Proje Okullar’ın yasalaşmasını sağladı. Buna göre Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı okulları proje okul ilan edildi. Öğrencileri gibi başta müdürler olmak üzere yöneticileri ve öğretmenleri sınavla alınan bu okullara artık sadece bakan olur’u ile öğretmen ve yönetici atılmasının önü açıldı. İlk uygulamada İstanbul (Erkek) Lisesi’nde yaşandı. Bu okulun müdürü dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ‘olur’ ile atandı. 2015-2016 öğretim yılı son bulurken proje okullar başta mezuniyet törenlerinde öğrenciler tarafından protesto edildi.

EYLÜL’DE YÖNETMELİK ÇIKTI

Geçtiğimiz eylül ayında Proje Okullar Yönetmeliği çıktı. Bu yönetmelikle proje okullarda 8 yılını dolduran tüm okul yöneticileri ile öğretmenleri başka okullara tayin edildi.Yönetmelik bu okullara müdür ve öğretmenlerin 4 yıl süreyle atanacağını, en fazla 8 yıl görev yapılabileceğini öngörüyor.

Proje okullardaki öğretmenlerin başka eğitim kurumlarına tayinleri hem öğrenci hem de öğretmenler tarafından protesto edildi ve protestolar da sürüyor. Aynı yönetmelik bu okullara akademisyen müdür ve öğretmen atanmasının da önünü açtı.

17-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş