Arama sonuçları

'Proje okullar imam hatip liselerine dönüşüyor'

'Proje okullar imam hatip liselerine dönüşüyor'

'Proje okullar imam hatip liselerine dönüşüyor'. Türkiye'nin en köklü okullarının proje okul ilan edilerek imam hatip liselerine dönüştürüldüğünü CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir söylüyor.  

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usuer, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın bütçe sunumunu eleştirdi. 

'PROJE OKULLAR İMAM HATİP LİSELERİNE DÖNÜŞÜYOR'

Özdemir, bütçe sunumunda Bakan Yılmaz'a sordukları öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmenlerin mülakatları, Bakanlığın bazı vakıflarla yaptığı protokoller ve yurtlara ilişkin sorunlara dair sorulara net yanıtlar alamadıklarını söyledi. Özdemir şöyle konuştu:

"AKP Hükümeti 2002'den itibaren hazırladığı tüm bütçelerde eğitim harcamaları içindeki yatırım harcamaları hızla düşmekte. 2002 yılında yüzde 11 olan yatırım harcamaları bugün yüzde 8 düzeyindedir."

PROJE OKULLARDA NE OLUYOR?

Özdemir, eğitim sisteminin köklü, kurumsal okullarının "proje okulu" adıyla imam hatip liselerine dönüştürüldüğünü ifade etti. Özdemir, öğrencilerin imam hatip okullarına zorunlu olarak yerleştirildiğini, bu yolla imam hatip okullarına talep patlaması olduğu yönünde algı oluşturulduğunu söyledi. Özdemir şöyle dedi: "Sayın Bakan bir başarı göstergesi olarak göreve yeni başlayan öğretmen maaşlarında hükümetleri döneminde muazzam artış yapıldığını söyledi. Yeni öğretmenlerin maaşlarının yaklaşık 2 bin 628 lira olduğunu söyledi. Ülkemizde 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 577 lira. Bu da Sayın Bakan'ın Türkiye gerçekliğinden uzak bütçe sunuşunun kanıtıdır." 

YATIRIM HARCAMALARI HIZLA DÜŞÜYOR

Hükümetin, bütçede eğitim payının arttığını her zaman övünç kaynağı olarak sunduğunu belirten Özdemir, "AKP Hükümeti 2002'den itibaren hazırladığı tüm bütçelerde eğitimharcamaları içindeki yatırım harcamaları hızla düşmekte. 2002 yılında yüzde 11 olan yatırım harcamaları bugün yüzde 8 düzeyindedir" diye konuştu.

ÖZEL TEMEL LİSELER TEŞVİK EDİLİYOR

Usluer de AK Parti iktidarının milli eğitimi özelleştirmeden yana tavır koyduğunu vurgulayarak, özel okulların teşvik edilmesinin, "dershaneler kapatılıyor" söylemiyle de özel temel liselerin teşvik edildiğini ifade etti. 

Devlet okullarının da okul aile birliklerinin desteğiyle temizlik ve diğer ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyen Usluereğitimdeki eşitsizliğin sınavlarda somut olarak kendisini gösterdiğini, ailelerin eğitime ayırdıkları bütçelerinin de her geçen gün daraldığını dile getirdi. 

Usluer, şöyle dedi: 

"Eğitim tamamen siyasetin elinde, eğitim tamamen din temelli ideoloji üzerinden yürütülüyor. Gelecek kuşakların Adalet ve Kalkınma Partisinin kendi siyasi din temelli ideolojisine uygun, format almış öğrenci, format almış insan yetiştirme amaçlı uygulandığını her adımda görüyoruz." 

Bu blog AA abonesidir

16-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş