Arama sonuçları

Proje okullar öğretmen atamalarına kapandı

Proje okullar öğretmen atamalarına kapandı

Proje okullar öğretmen atamalarına kapandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il içi ve iller arası öğretmen atama takvimini açıkladı. İsteğe bağlı il içi yer değiştirme başvuruları bugün son buluyor. 

Öğretmenlerin tercihlerine açılan listelerde ise proje okullar yer almıyor. Hatırlanacağı üzere 2014 yılında Torba Yasa’da geçen madde ile aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu'nun da aralarında yer aldığı Türkiye’nin en gözde okulları proje okul yapıldı. 

PROJE OKULLAR YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

Geçtiğimiz eylül ayında da Proje Okullar Yönetmeliği yayımlandı. Bu okullara artık yönetici ve öğretmen atamaları Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılacak. Her biri 4’er yıllık olmak üzere bu okullarda bir öğretmen en fazla 8 yıl çalışabilecek. Bu öğretim yılında da okullarda bu süreyi aşan öğretmenler bakanlık tarafından başka okullara gönderildi. Tüm bu uygulamalar ise veli, öğretmen ve eğitimcilerin tepkisini çekiyor.

Bu okulların atama döneminde “il ve il dışı” atamalara kapatılmasına yine eğitimciler tepki gösterdi. Eğitim-Sen 3. Dönem Genel Başkanı ve Eğitimci Alaaddin Dinçer, “Sadece proje okulların değil, proje okul olması düşünüldüğü için bazı okulların da tercihlere kapatıldığı öğretmenler tarafından belirtiliyor” diyor. 

TEPKİLERE NEDEN OLAN UYGULAMA

Dinçer proje okulların atamalara kapanması ile ilgili şunları söylüyor: 

Ülke genelinde 200’e yakın okul proje okulu yapılmıştı. Geçen yıl yoğun tartışmalara ve büyük tepkilere neden olan proje okullarının il içi atamalara kapatılmış olması öğretmenlerin yoğun tepkilerine neden oldu. Proje okulları sadece il içi atamalara değil aynı zamanda il dışı atamalara da kapatılmış bulunuyor.

8 YIL GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLER BAŞKA OKULA

Bakanlık yetkilileri ise bu durumu geçen yıl yayımlanan yönetmeliğe bağlamaktadır. İlgili yönetmeliğe göre proje okullarında 8 yıl görev yapan öğretmenler başka okullara atanıyor. Yerlerine yapılacak atamalar ile okullar doğrudan Bakanın yetkisine bağlanmış durumda. Benzer durum proje okulu yapılmasına karar verilen okullar içinde geçerli. Proje okullarının yanı sıra henüz proje okulu olarak ilan edilmemiş ancak proje okulu olabileceği düşünülen okullarında atamaya kapalı olduğu öğretmenler tarafından ifade edilmektedir.

ÖĞRETMENLER DAVA AÇIYOR

Proje okullarında bu gelişmeler yaşanırken görev süresi dolduğu için okullarında zorla gönderilen öğretmenlerde bir yandan açtıkları davaları kazanarak tekrar okullarına dönme kararları alıyorlar. Proje okullarına yapılacak atamaların belirlenen takvim içerisinde yapılmamış olması, atama yetkisinin Bakanlığa bırakılması beraberinde gecikmelerin yaşanacağı endişesini de doğurmuş bulunmaktadır. Yaşananlar proje okullarının yeni mağduriyetlere kapı aralayacağını göstermektedir.

OKULLAR NASIL DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR?

Okulların dönüştürülmesi ülkemizde her dönem büyük tartışmalara neden olmuştur. 444’lük yasa sonrası yaşanan dönüşümlerde yoğun tartışmalara yol açtı. Bugünde bu tartışmalar ve dönüşünler kesintisiz sürmektedir. Elbette ki ihtiyaç duyulduğunda bu tür değişim ve dönüşümleri gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bu dönüşümleri ülkenin en gözde okulları üzerinden yapmak çocuklarımıza yarar değil zarar verecektir. Proje okulları ile ilgili tartışmaların önümüzdeki günlerde artarak süreceği anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak, Bakanlığın görevi eğitimin niteliğini güçlendirmek, bütün okullar arasında olabildiğince eşitlik sağlamaktır.  Yapılan mevzuat düzenlemeleri ve değişiklikler buna hizmet etmelidir. Başarılı okulların genetiğini bozarak, söz konusu okulların yakaladığı başarıda büyük emeği ve katkısı olan öğretmenleri o okullardan göndererek doğru yapmış olmuyorsunuz. Yapılan yanlışlara itirazları manipüle ederek piar algıları oluşturarak ve hedef göstererek yanlışları katlamış olursunuz. Eğitim kamuoyu önümüzdeki haftalarda Bakanlık tarafından yapılacak atamaları yakından takip etmeli, liyakata ve kariyere dayanmayan olası atamalara izin vermemelidir."

Öğretim yılının son bulmasına sayılı günler kala bir kez daha proje okullar tartışılacak gibi görünüyor.

26-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş