Arama sonuçları

‘Proje okullara yüksek lisanslı, doktoralı öğretmen atıyoruz’

‘Proje okullara yüksek lisanslı, doktoralı öğretmen atıyoruz’

'Proje okullara yüksek lisanslı, doktoralı öğretmen atıyoruz.' Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına dair görüşmelerde Hükümet adına söz aldı.

İşte Yılmaz’ın konuşmasından satırbaşları:

'PROJE OKULLARA YÜKSEK LİSANSLI, DOKTORALI ÖĞRETMEN ATIYORUZ'

 

Proje okulları ile ilgili kanuni düzenleme 2014 yılında yapıldı. Bu kanuna göre yurt içi veya yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarda veya başka ülkelerden işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ulusal veya uluslararası proje yürüten, belirli bir eğitim reformu ve programlarını uygulayan okulların 'proje okulu' olarak kapsama alınacağı belirtilmiştir. Yine bu düzenlemede öğretim üyelerinin de proje okullarında görevlendirilebileceği belirtilmiştir. Proje okullarına alınma süreci yönetmelikte belirtildiği üzere proje okulu kapsamına alınması için oluşturulan komisyonun proje okulu olarak önerilen okulların değerlendirilmesi müteakip yönetmelikte belirtilen kriterleri sağlayan okulların bakan onayıyla proje okul kapsamına alınmasıyla tamamlanmaktadır. Proje okulu uygulanmasındaki temel gaye, eğitimde kaliteyi artırmak, başarılı uygulaması olan okulların başarısını devam ettirmek, uygulanan özel projenin başarılı olmasını gerekli desteğin Bakanlık tarafından verilmesini sağlamaktır.

163 PROJE OKUL VAR:

Türkiye genelinde 163 proje okulu bulunuyor. Bunlardan 6'sı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı. Özel sektörle bu okullarda proje uygulanıyor.   

ORTAÖĞRETİME BAĞLI OKUL:

Kamuoyunda tartışılan ve gensoru önergesine konu olan proje okulları genelde Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar. Bu birime bağlı 58 proje okulu bulunmaktadır. Bu okullarda ise akademik başarı ve akademik eğitim ön planda tutulmaktadır.

ÖĞRETMEN 8 YILDAN FAZLA KALAMAZ:

Proje okulları yönetmeliğine göre, öğretmenlerin 4 yıllığına atanacağı, aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici veya öğretmen olarak görev yapılamayacağı kuralı da bulunmaktadır. İstiyoruz ki bu okullardaki başarıyı daha yukarıya taşıyalım.

ÖĞRETMENLERİN BAŞARISINDAN DİĞER OKULLAR DA YARARLANSIN:

Mevcut başarılı öğretmenlerin başarısından diğer okullarımız da yararlansın. Başarı aşısı diğer okullarımıza da yapılsın. Bizim sadece 163 okulumuz yok, 7 bin 613 okulumuz ve 5,5 milyona yakın da öğrencinin sorumluluğunu taşıyoruz. Başarıyı sürdürmek ve daha da üst seviyelere taşımak istiyoruz.

DOKTORA YAPANLAR ATANIYOR:  

İstanbul Çapa Fen Lisesinde proje okulu olmadan önce 49 öğretmen bulunuyordu. Proje okulu olduktan sonra bu okuldan öğretmen alınmadı. Boş olan 4 kadroya da yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmen atandı. İzmir Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi’nde 24 öğretmen alınıp, 40 öğretmen ataması yapıldı. İstanbul Kadıköy Atatürk Fen Lisesi’nde de 3 öğretmen ayrıldı yerine 6'sı yüksek lisans veya doktora yapmış 9 öğretmen atandı.

ÖĞRETMEN SÜRGÜNÜ YAPMIYORUZ:

Genel bir öğretmen sürgünü ya da proje okullarına rastgele öğretmen ataması söz konusu değildir. Belli bir amaç doğrultusunda, belirli alanlarda çeşitli projelerle, protokollerle eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. 163 proje okuluna bir bütün olarak bakıldığında mevcut öğretmen sayısı 4 bin 86'dır. Bu öğretmenler arasında yeni görevlendirme yapılmadan önce yüksek lisans yapan öğretmen sayısı 132 idi. Atamalardan sonra yüksek lisans yapan öğretmen sayısı 186 oldu. Atamalar yapılmadan önce doktora yapan öğretmen sayısı 2’ydi, şimde 19’a yükseldi.  Yapılan tercihler doğrudur ve daha kaliteli eğitim vermeye devam edeceğiz. Dolayısıyla 'Bu okulların öğretmenlerin kalitesinin düşürüldüğü' iddiası doğru değildir. Bizim her bir öğretmenimiz değerlidir.

ÖĞRETMEN SAYISININ YÜZDE 18’İ:

Proje okullarına en fazla ilgi İstanbul'da veriliyor. İstanbul'daki proje okullarında toplam öğretmen sayısı bin 492, proje okullarından ayrılan öğretmen sayısının ise 275.  Bu rakam toplam öğretmen sayısının yüzde 18'i. Proje okullarından kalan öğretmenlerin yüzde 82'si devam ediyorsa burada 'okulların dönüştürüldüğü' iddiası da doğru değildir. Buradan başka okullara tayin olan öğretmenlerimiz de bu okullara bizim dönemimizde atandı. 13 yıldır iktidardaysak herhalde bu öğretmenleri biz atadık. Bizim dönemimizde kiminin görev yeri değiştirildi, bizim dönemimizde atanan, yine bizim dönemimizde 13 yıl sonunda görev yeri değiştiriliyorsa 'Burada bir kadrolaşma çabası var' sözü de doğru değildir."

20 YILDAN FAZLA GÖREV YAPIYORLAR:

Okullarda 25, 23 ve 21 yıl görev yapan öğretmenlerin yerleri değiştirildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE 4 YIL ŞARTI:

Sözleşmeli öğretmenlik konusu gündeme geldiğinde 4 yıl süresi şartını hatırlatan Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

"Bu süre fazla diyenler, proje okullarında 28, 29 yıl öğretmenlik yapanların süresine herhalde fazla demiyorlardır diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

SÜRGÜN OLDUM DİYOR VE İTİBAR EDİLİYOR:

Yönetmelikte, öğretmenlerin yurdun çeşitli bölgelerinde görev alacağı yönünde bir ibarenin söz konusu olduğuna dikkati çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elinizi vicdanınıza koyun da karar verin, 29 yıl bir okulda görev yapmış, sonra yine aynı ilde bir başka yere tayini çıktığında 'Sürgün oldum' diyor ve buna da itibar ediliyor."

Bu blog AA abonesidir

01-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş