Arama sonuçları

Proje Okullar’dan 1187 öğretmen gidecek

Proje Okullar’dan 1187 öğretmen gidecek

Proje okullardan 1187 öğretmen ayrılmak zorunda kalacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sayıları 155’i bulan ve aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu gibi Türkiye’nin en köklü liselerin yer aldığı Proje okullarda 8 yılını dolduran tüm müdürlerin ve öğretmenlerin ayrılmasıyla ilgili genelge yayımladı. Bu eğitimciler ya 25 eğitim kurumundan oluşan tercih listesi hazırlayacak ya da resen başka okullara atanacak.

Günlerdir Proje Okullarda 8 yılını dolduran öğretmen ve müdürlerin zorunlu başka okullara tayinleri konuşuluyor. Çünkü MEB tarafından illere gönderilen "İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler" başlıklı yazıda hem norm fazlası hem de proje okullardaki öğretmen ve müdürlerin nasıl yer değiştirmek zorunda oldukları anlatılıyordu. Önce sayıları 40 bin norm kadro fazlası öğretmeni ilgilendiren genelgede oluşan öğretmen açığını kapatmak için bu öğretmenlerin ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına tayin edilecekleri belirtiliyordu. 

Bu genelgede yer alan bir başka nokta da proje okullarda görevli yönetici ve öğretmenleri ilgilendiriyordu. Çünkü bu okullarda 8 yılını dolduran eğitimciler de başka eğitim kurumlarına tayin istemek zorunda kalıyordu. 

Tüm bu eğitimcilerin 25 tercihlik listelerini bugün teslim etmek zorunda. Aksi halde tercih yapmayan ya da tercihine yerleşemeyen resen atanacak. 

PROJE OKULDA KAÇ ÖĞRETMEN GİDECEK?

Proje okullarda kaç öğretmenin yer değiştirmek zorunda olduğunu ise MEB Müsteşarı Yusuf Tekin sosyal medya üzerinden açıkladı ve eleştirileri yanıtladı. Tekin’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamada proje okulların sayısının da 155 olduğu ortaya çıktı. İşte Tekin’in açıklaması: 

“İki gündür medyada spekülatif bazı bilgiler yer aldığı için doğruları paylaşmak istedim. Proje okullara ilişkin yönetmelik 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Matematik bilmeyenlerin iddia ettiği gibi 10 bin öğretmenin okulu değişmiyor. Toplam 155 proje okulda, 4 bin 598 öğretmen çalışıyor. Bu arkadaşlarımızdan 1.187’si bulundukları okulda 8 yıldan daha uzun bir süredir çalışıyor. Bunlardan bir kısmı zaten okullarında çalışmaya devam edecek.”

 

26-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş