Arama sonuçları

Proje Okulları Yönetmeliği tartışıldı

Proje Okulları Yönetmeliği tartışıldı

Proje Okulları Yönetmeliği tartışıldı. Bornova, İstanbul Erkek, Vefa ve Kadıköy Anadolu liselerinin mezun dernekleri ‘Her Yönüyle Proje Okulları Yönetmeliği’ başlıklı panel düzenledi. Proje okul veli ve mezunlarının katıldığı etkinlikte öğretmensiz kalan öğrenciler için telafi eğitimi yapılması gerektiği belirtildi.

PROJE OKULLARI YÖNETMELİĞİ TARTIŞILDI

Proje okul ilan edilen Bornova, İstanbul Erkek, Vefa ve Kadıköy Anadolu liselerinin mezun dernekleri Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Her Yönüyle Proje Okulları Yönetmeliği’ başlıklı panel düzenledi.

Panelde, öğrencilerin bir buçuk ayının kaybolduğu, okulların bu açığı kapatacak telafi programları yapması gerektiği belirtildi. Ayrıca  yönetmeliğin yetrince açık olmadığı, yüzde 80’inin öğretmen ve yönetici atamasıyla ilgili ifadelerden oluştuğu vurgulandı.

Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi Liseleri Derneği (TEVDAK) Genel Sekreteri, eski İstanbul Erkek ve Vefa Lisesi Müdürü Dr. Sakin Öner şunları söyledi:

TABAN PUAN ALTINDA ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLDİ


“2014’te başlayan proje okul uygulamasına önce MEB 33 okul seçti. Bu okullarda İstanbul Lisesi yoktu. Çünkü Galatasaray Lisesi gibi özel bir yasası olduğu düşünülmüş. Sonra da özel yasası olmadığı öğrenilince dahil edilmiş. Pertevniyal de bu listede yoktu. Bu okulların mezunlarının üniversiteye yerleşme oranı yüzde 98. Bunlar tarihi okullar.' Devlet buraları destekleyecek, üniversitelerle işbirliği yapacak' diye açıklandı. İlk uygulama çok sessizce yapıldı. Okulların taban puanlarının altında öğrenci yerleştirildi. Bu okulların akademik başarı düzeyini etkileyecek olumsuz şeyler yapıldı. 8 bin 400 okul müdürü aynı anda görevden alındı. Uzun zaman bu okullara müdür atanmadı. Özellikle tarihi okullara müdür atanırken camianın görüşü de alınırdı. Bunlar yönetmeliğe göre ortadan kalktı.”

RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR


Öner, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğretmenlerle ilgili “yüzde 18’i atandı” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Dr. Öner, İstanbul Erkek Lisesi’ndeki 36 Türk öğretmenden 20’sinin, Vefa Lisesi’ndeki 46 öğretmenden 28’inin Kabataş Erkek Lisesi’ndeki 67 öğretmenden ise 30’unun başka okullara gönderildiğini belirtti. Bu okulların bir buçuk ayı kaybolmuş durumda. Okulların, bu çocukların açıklarını kapatacak telafi programlarını yapmaları gerekiyor.”

7 HAFTA OLDU, BOŞ GEÇEN DERSLER VAR


Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği Geçmiş Dönem Başkanı Avukat Argun Eğmir de yönetmeliğin yüzde 80’inin yönetici ve öğretmen ataması ifadelerinden oluştuğunu belirterek şunlraı söyledi:

Proje okullar yönetmeliğinde velileri rahatsız eden tek yön öğretmen rotasyonu değil. Yüzde 60’ın üzerinde rotasyon var. 4 sene sonra bu okullarda kıdemi 4 seneden fazla hiçbir öğretmen kalmamış olacak. Eğitim yılı başlayalı 7 hafta oldu, boş geçen dersler var.‘Proje nedir’in tanımı yok.Proje okul yönetmeliğinin yüzde 80’i yönetici ve öğretmen ataması. Proje nedir? Nasıl kabul edilir? Bunlara ait hiçbir detay yönetmelikte yok.”

10-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin