Arama sonuçları

Rehber öğretmen 'tercih'e girecek

Rehber öğretmen 'tercih'e girecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl üniversite sınavlarına giren yaklaşık 2 milyon öğrenci ile TEOG sınavlarına katılan yaklaşık 1 milyon öğrenciye rehber öğretmenler ile "tercih danışmanlığı" yapacak. İlk kez geçen yıl TEOG için oluşturulan tercih danışmanlığı sistemi bu yıl üniversite adaylarını da kapsayacak hale getirildi. Bakanlık 81 ilde 15 bin öğretmen ve yönetici ile bu tercihleri yaptırmaya hazırlanıyor.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör lise ve üniversite tercih danışmanlığı ile ilgili şu açıklamaları yaptı: 

200 EĞİTİCİ 15 BİN ÖĞRETMENİ EĞİTTİ: 2015- 2016 yıllarında öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sınav süreçlerine ilişkin bilgilendirilmesi, sınav öncesi ve sonrası destek, sınavlara hazırlanma ve verimli ders çalışma, sınav kaygısı ve baş etme yolları, tercih süreçleri gibi konularda 81 ilden katılan 200 eğitici yetiştirildi. Bu eğiticiler aracılığıyla bugüne kadar ülke genelindeki okullarda görevli 15 bin rehber öğretmen eğitimden geçirildi. 

TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARI: Geçen yıl TEOG yerleştirme puanlarının açıklanmasının ardından tercih döneminde öğrencilere ve velilere danışmanlık hizmeti için bu öğretmenlerden oluşan Türkiye genelinde 2 bin 183 tercih danışmanlığı komisyonları kuruldu. 7 bin 132 rehber öğretmen bu komisyonlarda görev yaptı, 500 binden fazla öğrenci ve veli yararlandı. 

TEOG'DAN SONRA ÜNİVERSİTE: Bu yıl sadece 8'inci sınıflar için değil, aynı zamanda üniversite tercihi yapacak öğrenciler için de ayrı bir "tercih danışmanlığı" hizmeti için hazırlıklar tamamlandı. 

15 BİN ÖĞRETMEN EĞİTİLDİ: Tercih danışmanlığı hizmetinin öncelikle rehberlik öğretmenleri ile tercih konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerden oluşan yaklaşık 15 bin eğitimci aracılığıyla verilmesi hedeflendi. 

3 MİLYON ADAYA DANIŞMANLIK: Oluşturulacak komisyonlarla ortak sınavlara katılan 1 milyon 174 bin 427 öğrenci ile 2016-ÖSYS'ye başvuran 2 milyon 255 bin 386 aday ile sınavsız geçiş hakkı için 2016 YGS'ye başvuran 77 bin 814 adayın tamamına hizmet verilmesi hedefleniyor. 

AVM'LERDE DE KURULACAK: Tercih Danışmanlığı Komisyonları, okulların yanı sıra öğrenci ve velilerinin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla alışveriş merkezleri, çay bahçeleri, parklar gibi yerlerde de kurulacak. 

GÖREVLİ ÖĞRETMENE EK DERS: Komisyonlarda görev yapacak öğretmenlere haftalık 18 saat ek ders ücreti verilecek. 

Bu blog AA abonesidir.

 

17-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş