Arama sonuçları

Rehber öğretmenlere mesleki destek

Rehber öğretmenlere mesleki destek

Rehber öğretmenlere mesleki destek. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "Eğitimde İş Birliği" protokolü imzalandı. Bu protokol kapsamında da rehber öğretmenlere akademisyenlerden mesleki destek verilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde "İstanbul PDR Günleri" düzenlendi.  Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen "PDR Günleri"nde, alanında uzman akademisyenlerle psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri bir araya geldi. Uzmanlar, rehber öğretmenlere çocuk eğitimi alanında bilgilendirici seminerler verdi.

İstanbul'da özel ve devlet liselerinde görev yapan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerinin katıldığı etkinlikle, üniversite tercihlerinde öğrencilere destek olan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

REHBER ÖĞRETMENLERE MESLEKİ DESTEK

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, etkinlikle okullardaki gelişmeye katkı sağlamayı ve öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinde çok yönlü gelişimlerine destek olmayı hedeflediklerini ifade etti. Yazıcı, rehber öğretmenlerin sistemin en önemli unsurlarından biri olduğuna dikkat çekti. Yazıcı, rehber öğretmenlerin, okulda öğrencilerin çok yönlü olarak tanınması, eğitim öğretim süreçlerinde karşılaştıkları sorunlarda desteklenmesi, öğrencilere mesleki yönlendirme ve rehberlik yapılması gibi çok kritik görevleri olduğunu belirtti.  

BİLGİLERİNİ TAZELEYECEK ORTAMLAR

Okul Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nde rehber öğretmenlerin görevlerinin tanımlandığına işaret eden Yazıcı, şöyle konuştu:

"Okul rehberlik hizmetleri uygulamalarında da tabii ki öğretmenlerimiz gelişen yeni bilimle ilgili olarak çok yönlü ihtiyaçlar hissediyorlar. Bu sürekli gelişim onlar için elzem aslında. Bu fırsatları da öğretmenlerimizin gelişimi için vesile kılmaya gayret ediyoruz. Özellikle böylesine kritik görevi yürüten rehber öğretmenlerimizin süreçle ilgili olarak yeni bilgileri tazelemelerini ve birlikte tartışabilecekleri, akademisyenlerle birlikte çok yönlü olarak meslekteki gelişmeleri tartışabilecekleri ortamlar oluşturmak istiyoruz."

Levent Yazıcı, bu bağlamda İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğine değinerek, şöyle dedi:

"Kıymetli akademisyenlerimizle rehber öğretmenlerimizi buluşturup, mesleğin gelişimini çok yönlü tartışmak, ihtiyaç duydukları yeni yeterlilikleri de kazanmaları için ortamlar geliştirmeye gayret ediyoruz. PDR alanındaki farklı uygulamaları da öğretmenlerimizin belki aynı zamanda etkileşim içinde birbirinden de öğrenip tartışacakları bir alan oluştu. Umarım çok yönlü katkıları olur."

AMAÇ KATKI SAĞLAMAK

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat da, 2 gün sürecek İstanbul PDR Günleri'nde öğrenci ve veli psikolojisi ile iş hayatında başarı üzerine seminerlerin gerçekleştirileceğini söyledi. Bu seminerlerin, rehber öğretmenlerin çalışmalarına katkı sağlaması temennisinde bulunan Prof. Dr. Arat, şunları kaydetti:

"Psikolojik danışman ve rehber olarak öğrencilerin kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri, okul yönetimi, hocaları ve genel olarak toplumda daha sağlıklı yapıcı ilişki kurabilmeleri önemli ölçüde sizlerin eseriniz olacaktır. Yine kendisini yeterince tanıyamadığı için yanlış meslek seçerek, bireysel hayatının yanı sıra iş hayatında da sorunlar yaşama ihtimali olan gençler için sizler, adeta birer pusula görevi görmektesiniz. Sizin rehberliğinizde kendi potansiyelini keşfeden, yeteneklerini geliştiren, hayata anlam ve değer ifade eden hedefler belirleyerek, azimle yürüyen gençlik, ülkemizin yarınlarının da bir teminatı olacaktır. Dolayısıyla sizlerin varlığı yalnızca öğrenciler, veliler, öğretmenler ve okul yönetimi için önem taşımamakta, aynı zamanda geleceğin Türkiyesini inşa edecek genç kuşakların yetiştirilmesi için de önem taşımaktadır." 

 

15-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş