Arama sonuçları

Rektör atamaları üniversiteleri geriletiyor

Rektör atamaları üniversiteleri geriletiyor

Rektör atamaları üniversiteleri geriletiyor. AKP'li Melih Bulu’nun atanmasıyla gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi’nin dünya üniversiteleri arasındaki yeri son yıllarda giderek düştü.

BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, akademide liyakat tartışmalarına neden olan rektör atamalarının eğitim kalitesine verdiği zarar, THE’nin üniversiteler sıralaması ile bir kez daha ortaya konuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılında Boğaziçi Rektörlüğü’ne yaptığı atamanın ardından üniversite, Dünya Üniversiteleri Sıralaması’ndaki yerini kaybetti.

REKTÖR ATAMALARI ÜNİVERSİTELERİ GERİLETİYOR

Prof. Dr. Mehmed Özkan, henüz rektörlüğe atanmadan bir yıl önce Boğaziçi Üniversitesi, Times Higher Education’ın (THE) dünya üniversiteleri sıralamasında kendisine 139’uncu sırada yer buldu. 2015 yılında dünya üniversiteleri sıralamasına Türkiye’den Boğaziçi ile birlikte üç üniversite daha ilk 200’e girdi.

2016 YILINDAN SONRA GERİLEDİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı kararı ile rektör atamasının yapıldığı 2016 yılı itibarıyla ise üniversitenin dünya üniversiteleri arasında düşüşe geçti. Boğaziçi Üniversitesi, 2016 yılının sonunda yapılan değerlendirmenin ardından 200 sıra birden gerileyerek THE’nın dünya üniversiteleri listesinde 401-500 bandında yer aldı.

THE’nin üniversitelerin öğretim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünüşü gibi 13 ayrı performans parametresini baz alarak 2020 yılı için yaptığı sıralamada ise üniversite daha da aşağılara indi. Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 400’e giremezken Boğaziçi Üniversitesi’nin yerinin ise 601-800 aralığında olduğu bildirildi.

12-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş