Arama sonuçları

Rektör olmak için 3 yıl profesörlük şartı tekrar kalktı

Rektör olmak için 3 yıl profesörlük şartı tekrar kalktı

Rektör olmak için 3 yıl profesörlük şartı tekrar kalktı. Rektör olabilmek için önce kaldırılan sonra tekrar geri gelen 3 yıl profesör olma şartı yine kalktı. Profesör olan bir akademisyen ertesi gün bir üniversiteye rektör olarak atanabilecek.

REKTÖR OLABİLMEK İÇİN 3 YIL PROFESÖRLÜK ŞARTI TEKRAR KALKTI

Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ Resmi Gazete’nin 13 Eylül 2018 tarihli sayısında yayımlandı.

Yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektör olabilmek için gerekli en az üç yıl profesör olarak görev yapma şartı kaldırıldı.  Rektör olabilmek için profesör olma şartı 10 Temmuz’da yayınlanan 703 numaralı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kaldırılmıştı. Ancak  tepkiler üzerine 16 Temmuz tekrar 3 yıl şartı getirilmişti.

VEKALETEN ATAMA YETKİSİ YÖK’TE

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile rektörlük için YÖK’ün rektör gösterme yetkisi de alınmış rektör atamalarının doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından yapılması karara bağlanmıştı. Bugün çıkan kararnamede rektörlerin vekaleten atanma yetkisi tekrar YÖK’e verildi.

YÖK kaynakları bu durumu şöyle yorumladı: “Rektörlerin vekaleten atama yetkisinin tekrar YÖK’e verilmesi  YÖK Başkanı Saraç'ın Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede gündeme geldi. Erciyes Üniversitesi rektörü bakan yardımcısı olunca vekaleten atama yetkisi YÖK’te olmadığı için vekalaten atama yapılamamış, bu da atama sürecinde sorunlara yol açmıştı. Bu örnekte olduğu gibi tekrar benzer sorunların yaşanmaması için vekaleten rektör atama yetkisi YÖK’e verildi.”

ÖĞRETİM KADROLARINA ATAMA

Yayımlanan Cumhurbaşanlığı kararnamesi ile öğretim elemanı kadrolarına atamalar da YÖK'ün çıkarılacağı norm kadro yönetmeliğine göre üniversiteler tarafından yapılacak.

Düzenlemeyle 10 Temmuz 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ‘açıktan ve nakil suretiyle atama sayıları’ başlıklı 11’inci maddesine yeni fıkra eklendi.

ATAMALAR NASIL OLACAK?

Buna göre, öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının sayısı, niteliği ve öğrenci sayılarıyla yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak YÖK tarafından çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılacak.

Geçici madde gereğince de norm kadro yönetmeliği 60 gün içerisinde yürürlüğe konulacak. Yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar yükseköğretim kurumları, atama yetkisini yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklemeden kullanabilecek.

13-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş