Arama sonuçları

Rektörden savunma: Eşiyle görev yapacak ilk rektör değilim​

Rektörden savunma: Eşiyle görev yapacak ilk rektör değilim​

Rektörden savunma: Eşiyle görev yapacak ilk rektör değilim. Eşini yeni kurulan enstitütüyesekreter olarak atayan Pamukkale Üniversitesi (PAU) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ kendini "Eşiyle görev yapacak ilk rektör ben değilim" diye savundu. 

Rektör Bağ, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde lisans eğitimi alan eşi Derya Bağ'ı üniversitede yeni kurulan İslami İlimler Enstitüsüne sekreter olarak atamasıyla gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu atamayı eleştirmiş ve şöyle demişti: "Doğru olmadığını söylüyorum. Liyakatli olmuş olabilir, hak etmiş olabilir ancak bir de genel kural var ki bir hak eden, bir liyakatli olan o mu vardır?" 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da bu atamayla ilgili olarak "etik değil" diye eleştirdiği rektör "eşiyle çalışacak tek rektör değilim" diye kendini savundu. 

REKTÖRDEN SAVUNMA: İLK BEN DEĞİLİM

Pamukkale Üniversitesi Rektörü'nün "diğer rektörlerin eşleri de çalışıyordu" diye başlayan savunması şöyle: 

İLK REKTÖR BEN DEĞİLİM: PAÜ ya da başka üniversitelerde eşiyle görev yapacak ilk rektör ben değilim. Benden önce görev yapan tüm rektörlerin eşleri, PAÜ'de çalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti." 

DENİZLİ'YE 50 KM UZAKLIKTA: PAÜ İslami İlimler Enstitüsü Denizli'ye 50 kilometre mesafede. Kuruluş çalışmaları devam eden enstitünün idari kadrosunun da hedeflenen amaçları destekler nitelikte olması gerekmektedir. PAÜ idari kadrosunda bu nitelikte memur yoktur ayrıca atama yaptığımız kişinin Denizli merkeze 50 kilometre mesafede görev yapmayı göze alabilmesi gerekmektedir. Enstitü sekreterliği kadrolarına atanabilmek için en az 10 yıl devlet memuru olarak çalışmış olmak gerekiyor.

EŞİM DERECELERLE MEZUN OLDU: Eşim Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği Bölümünden dereceyle mezun oldu. İlahiyat ön lisans bölümünü de bitirdi. Şu anda eğitimine Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesi son sınıfta devam ediyor. Bitirdiğinde 2 fakülte, bir 2 yıllık, ön lisans mezuniyeti olacak. Basında yer alan haberlerde eşimin 4 yıllık Arapça öğretmenliği mezuniyeti yazılmayarak lisans öğrencisi olarak gösterildi. Ön lisans mezunu birinin bırakın öğretmen olmasını 2 yıl müdür yardımcılığı ve bir yıla yakın kurucu müdürlük yapması mümkün değildi. 

YAYGARA ÇIKARMAK NİYE? Haberin ilk yapıldığı yayın organı, enstitünün kuruluş amacını biliyor olmasından kaynaklı olumsuz bir algı oluşturmuştur. PAÜ içindeki uzantılarıyla resmi belgeyi sağlayabilmişlerdir. PAÜ ya da başka üniversitelerde eşiyle görev yapacak ilk rektör ben değilim. Benden önce görev yapan tüm rektörlerin eşleri, PAÜ'deçalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti. O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu? Şimdi dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?"

05-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş