Arama sonuçları

Rektörlük için 3 yıl şartı Yusuf Tekin için mi kalktı?

Rektörlük için 3 yıl şartı Yusuf Tekin için mi kalktı?

Rektörlük için 3 yıl şartı Yusuf Tekin için mi kalktı? 13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile rektör olarak atanabilmek için 3 yıl profesörlük yapma şartı kaldırılmıştı. Bu şartın kaldırılmasından sonra değişiklikten ilk yararlanan da eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin oldu. Tekin Hacıbayram Veli Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

 

REKTÖRLÜK İ ÇİN 3 YIL ŞARTI YUSUF TEKİN İÇİN Mİ KALKTI?

Eğitim camiasında bu atama ‘Yasa Yusuf Tekin için değişmiş’ diye yorumlandı.

Tekin, Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından bakanlıkta görevinden ayrılmıştı.

DAHA ÖNCE DE KALDIRILDI

Yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektör olabilmek için gerekli en az üç yıl profesör olarak görev yapma şartı 10 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı kararname ile kaldırılmıştı.

Bu kararnameden sonra bir yıl profesörlük yapan Berat Albayrak'ın arkadaşı Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü'ne atanmıştı. Ardından da 16 Temmuz 2018 tarihinde tekrar kararname yayımlanarak, rektörlük için 3 yıl şartı geri gelmişti. Bu kez de 13 Eylül 2018 tarihli kararname ile rektörlük için 3 yıl şartı kaldırıldı. Bu şartın kaldırılmasıyla geçen ay profesör olan eski Müsteşar Yusuf Tekin de rektör olarak Hacıbayram Veli Üniversitesi’ne atandı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şöyle dedi: “Geçen ay profesör olan Tekin böylece rektör olarak atandı. Türkiye kişiye özel yasalar ve yönetmeliklerle yönetilen bir ülke haline geldi.”

Eğitimciler, Yusuf Tekin'in Milli Eğitim Bakanı olarak atanmayı beklediğini hatırlatarak, "Bakanlık olmadı, rektörlük aldı" dedi.

 

 

15-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş