Arama sonuçları

Risk mühendisliği dersi açıldı

Risk mühendisliği dersi açıldı

Risk mühendisliği dersi açıldı. Risk mühendisliği alanında yetkin bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Allianz Türkiye Akademi, Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliğine gitti. Türkiye’de lisans düzeyinde bir ilk olan ‘Allianz Türkiye Risk Mühendisliği’ dersi başlatıldı. 

Ders ilgi görünce 30 olan öğrenci kotası 35’e çıkarıldı. Tamamen İngilizce işlenen dersleri Allianz Türkiye çalışanlarından oluşan iç eğitmen kadrosu veriyor.

RİSK MÜHENDİSLİĞİ DERSİ AÇILDI

Daha önce yüksek lisans ve doktora düzeyinde münferit şekilde verilen benzer içerikli derslerin yetersizliği üzerine bu ders lisans düzeyinde de açılmış oldu. Ders Mühendislik Fakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine seçmeli olarak veriliyor. Yabancı uyruklu ve değişim öğrencilerinin de katıldığı, İngilizce işlenen dersler Allianz Türkiye Akademi’nin konusunda uzman 10 ayrı iç eğitmeni tarafından veriliyor. Sigortacılık faaliyetlerinde en önemli bilgilerin en yaygın görülen hasar örnekleriyle birlikte anlatıldığı dersler sırasında öğrenciler Allianz Tower’da laboratuvarda eğitim aldı. Sonra da “Sarsma Masası ile Deprem ve Bina Modeli Davranışı Deneyi”ne katıldı.

14 HAFTAYI KAPSAYACAK

14 hafta sürecek program sırasında bir vize, bir proje ve bir finalden sorumlu olan öğrenciler, ayrıca saha ziyareti de yaparak bir tesisin yangın, deprem gibi olası risklere karşı durumlarını uzman gözüyle analiz edecekleri bir deneyim de yaşayacaklar. 

Öğrenciler, Sigortacılıkta Risk Yönetimi’nin önemi ve nasıl uygulandığına dair genel bilgi sahibi olduktan sonra endüstriyel tesislerde karşı karşıya olunan başta yangın riski olmak üzere, deprem, yer kayması, sel-su baskını, kar ağırlığı, hırsızlık, nakliyat, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile mühendislik ve enerji konularındaki risk analiz kriterlerinin neler olduğunu ve bu kriterlerin uygulama esaslarını ana hatlarıyla öğrenecekler. Risklerin gerçekleşmesi durumunda olası hasar oranlarının nasıl hesaplanacağına dair temel bazı yöntemleri de kullanabilecekler.

RİSK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Risk Mühendisliği kavramı, özellikle sigorta şirketlerinin taşıyacakları risklerin neler olduğunun önceden belirlenmesi, bu risklerin seviyelerinin ölçülmesi ve poliçeleşmenin hangi koşullarda yapılması gerektiğinin belirlenmesi amacıyla doğmuştur. Aslında risk analizi ve sigorta (risk transferi) kavramları, işletmelerin faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürebilmesini sağlamak için oluşturulan risk yönetimi sürecinin önemli adımlarından yalnızca ikisidir. Olasılık ve etki kriterleri ile ölçülebilen riskler, yeterli seviyede önlem alınarak azaltılmadıkları veya tamamen ortadan kaldırılamadıkları sürece işletmeleri iflasa kadar götürebilecek önemli sonuçlar doğurabilir.

04-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin