Arama sonuçları

Robert için ikinci dönem TEOG önemli

Robert için ikinci dönem TEOG önemli

Robert için ikinci dönem TEOG önemli. Türkiye’nin en yüksek puanlı öğrenci alan okullarının başında Amerikan Robert Lisesi geliyor. 1863 yılında kurulan Robert Kolej karma eğitim veriyor. Okula kabul edilen öğrenciler Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında yüzde 0.2’lik gruptan geliyor. 

TEOG’DA 4 SINAVIN SONUCUNA BAKACAK 

Robert Kolej, TEOG’da Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucuna bakıyor. Ancak iki dönemde yapılan bu sınavlardan ikinci dönem 26-27 Nisan tarihlerinde yapılan TEOG sınavları önemli. Çünkü Robert’in yerleştirme puanının hesaplanmasında birinci dönem sınav sonuçları yüzde 30 etkili olurken, ikinci dönem puanları yüzde 70 etkili olacak. Bu yüzden de ikinci dönem sınavlarında alınan puanlar çok önemli olacak. 

DERSLERİN KATSAYISI NE OLACAK?

Türkçe ve Matematik sınavlarının katsaları 3, Fen Bilimleri ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri sınavlarının katsayısı ise 2. Okul notları kullanılmıyor. En yüksek puanı 1000 üzerinden açıklıyor. Amerikan Robert Lisesi'nin 2016- 2017 taban puanı 995 olarak açıklanmıştı.

PUANI EŞİT ÖĞRENCİLER NASIL YERLEŞİYOR?

Puan eşitliği durumunda sırasıyla Türkçe 2, Türkçe 1, Matematik 2, Matematik 1, Fen 2, Fen 1, İnkılap Tarihi 2 ve 1 sınav puanları yüksek olan kayıt hakkı kazanıyor. Eşitliğin sürmesi durumlarda sırasıyla 8. sınıf, 7. Sınıf ve 6. sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olan adaya öncelik verilme kuralı var. 

YAŞ VE DEVAMSIZLIK KURALI UYGULANIYOR

Eşitlik bozulmazsa yaşı küçük olan kayıt hakkı kazanıyor. Eşitliğin bu durumda da bozulmaması halinde bu kez okula devam durumuna bakılarak ve daha az devamsızlık yapan kayıt hakkı tanınıyor. 

Robert Kolej’in geçen yıl kontenjanı bir önceki yıla göre 22 kişi azalarak 200 olmuştu. Bu kontenjanın yarısı kız, yarısı erkek öğrencilere ayrılıyor. Robert Kolej 2016-2017 yıllık öğrenim ücreti gündüzlü peşin 59 bin 980 TL. Yatılı okumak ise 10 taksitle 95 bin 190 TL. Robert Kolej 2016-2017 yıllık öğrenim ücreti  gündüzlü peşin 59 bin 980 TL. Yatılı okumak ise 10 taksitle 95 bin 190 TL.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANMAYACAK

Robert için tercih listesi hazırlanmayacak. Okul puanını açıkladıktan sonra ilan edilen tarihlerde önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrenci alacak. Okulun açıkladığı taban puanı tutan öğrenciler önce önkayıt yaptıracak. Önkayıt yaptıranlar arasından kesin kayıt hakkı kazananlar ilan edilecek. Eğer okulda boş kontenjan kalırsa ikinci ve üçüncü kayıt dönemleri olacak. 3 kayıt döneminde de kontenjan dolmazsa bu kez serbest kayıt dönemine geçilecek. Her kayıt döneminde okul puanını düşürüp, artırabilir. Örneğin geçen yıl ikinci kayıt döneminde puanı 2.5 puan düşmüştü. 

28-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş