Arama sonuçları

Robotlar da Milli Mücadele yolunu takip ediyor

Robotlar da Milli Mücadele yolunu takip ediyor

Robotlar da Milli Mücadele yolunu takip ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışması' Samsun’un ev sahipliğinde sürüyor. Yarışmada, "yapay zeka" kategorisinde yapılan otonom yapay zekaya sahip robotlar, oluşturulan Milli Mücadele güzergahını mors alfabesiyle verilen talimatla takip edip görevini tamamlıyor.

ROBOTLAR DA MİLLİ MÜCADELE YOLUNU TAKİP EDİYOR

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında yarışma gerçekleştiriliyor. Yarışmada, Türkiye'nin yanı sıra 16 ülkeden 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot yer alıyor.

YAPAY ZEKA DÜNYADA ÖNEM KAZANDI

Yapay zeka kategorisi teknik danışmanı Osman Yücel, yaptığı açıklamada, 21. yüzyılda yapay zekanın dünya genelinde büyük önem kazandığını söyledi.

 

Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünde bu konuda çalışma yürütüldüğünü belirten Yücel, şöyle dedi:

"Yarışma salonunda hazırlanan parkurda yapay zekalı otonom robotlar, senaryo gereği deniz ve karada yarışıyor. Parkurdaki sistemimiz 1919 yılından esinlenerek hazırlandı. İstanbul'dan Samsun'a doğru bir hareketimiz var. Yarışmamız tamamen onun üzerine kurgulandı."

ROBOTLAR MORS ALFABESİYLE TALİMAT ALIYOR

Yarışmaya yapay zeka üzerine 83 kişinin katıldığını aktaran Yücel, şöyle devam etti:

"Yarışmacılar iki robot tasarladı. Bunlardan biri otonom. Denizde kendi kendisine hareket eden, yapay zeka yazılımı bulunan bir robot. Diğeri kumandalı veya kablolu olarak öğrencilerin hareket ettirdiği bir robot. Denizdeki robotumuz görev emrini İstanbul'dan aldıktan sonra deniz üzerinden Samsun açıklarına kadar geliyor. Nereye gideceği, mors alfabesiyle kumandalı robotla otonom robota aktarılıyor. Işık olarak alınan mors kodunu yapay zeka çözerek İlkadım noktasına hareket ediyor. Kumandalı robotlar telgraf direklerini oluşturuyor. Robotlar, platformdaki haritada Havza, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan ve Erzurum'a gidiyor."

Yücel, deniz ve kara parkurunda ilerleyen robotların senaryoyu başarılı şekilde gerçekleştirmeleri durumunda jüri üyelerinden puan aldığını kaydetti.

Yarışmaya Çorum'dan takım arkadaşı Fatih Çevik ile katılan fen lisesi öğrencisi Alper Kağan Güler ise otonom yapay zeka robotu için yaklaşık 6 ay çalıştığını anlattı.

Güler, robotuna yerleştirdiği sensörler sayesinde denizde hareket edebilen robotunun aldığı yükle otonom hareket etmeye programlandığını anlattı. Güler, "Önüne engel geldiği zaman duruyor, gelecek mesaja göre 6 dakika içinde yeniden hareket edebiliyor" dedi.

12-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş