Arama sonuçları

Robotlar 'korkulandan daha az' iş kapacak

Robotlar  'korkulandan daha az' iş kapacak

Robotlar 'korkulandan daha az' iş kapacak. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda ileride robotların eline korkulandan daha az işin geçeceğini açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmanın yapıldığı OECD üyesi 32 ülkede işlerin sadece yüzde 14'ünün tamamen otomasyona dayalı olması dolayısıyla gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığı aktarıldı. Bu da 66 milyon kişinin işsiz kalması anlamına geliyor.

ROBOTLAR 'KORKULANDAN DAHA AZ' İŞ KAPACAK

Daha önce Oxford Üniversitesi'nden iki araştırmacı Carl Frey ve Michael Osborne, sadece ABD'de yüzde 47 oranında işin gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığını belirtmişti.

OECD'ye göre hesaplamalarında oranın daha düşük çıkmasının nedeni aynı titri taşıyan çalışanların görevlerinin yere göre farklılık göstermesi. Bu farklılığın sorunun anlaşılması açısından önem taşıdığı vurgulandı.

Rapor aynı zamanda yeni teknolojilerle beraber icra edilen mesleklerin de değişim göstereceğini ifade etti.

KİTLESEL İŞSİZLİK OLMAYACAK

OECD, birçok işin karmaşık sosyal ilişkiler, yaratıcılık, derin akıl yürütme ve düzenli olmayan bir ortamda fiziksel aktivite gerektirmesinden ötürü makineleşmesinin zor olacağını öngörüyor.

OECD'nin istihdam ve sosyal ilişkiler direktörü olan Stefano Scarpetta, büyük bir fabrikada çalışan araba tamircisi ile bağımsız bir atölyede çalışan araba tamircisi arasındaki farka vurgu yaparak ikincisinin tamamen makineleşmesinin zor olacağını ancak işinin bir kısmının değişebileceğini söylüyor.

Scarpetta'ya göre teknoloji yüzünden kitlesel bir işsizliğin ortaya çıkacağını söylemek abartılı.

ÇOK VE AZ MAAŞ ÖDENEN İŞLER ARASINDA KUTUPLAŞMA

Scarpetta, asıl tehlikenin yüksek maaşlar ödenen işler ile görece daha az para ödenen ve ilginç olmayan işler arasında kutuplaşmanın artacak olması.

OTOMASYON KİMLERİ TEHDİT EDECEK?

Otomasyonun asıl tehlikesinin kalifiye olmayan pozisyonlar üzerinde yoğunlaştığını söyleyen Scarpetta, bazı insanların beceri sıralamasında daha da aşağı düşebileceğini söylüyor.

EN AZ HANGİ ÜLKELER ETKİLENECEK?

İngilizce konuşan ülkeler, İskandinav ülkeleri ve Hollanda otomasyondan en az etkilenecek ülkeler olarak görülürken Almanya, Japonya, güney ve doğu Avrupa risk altındaki ülkeler olarak tanımlanıyor.Bunun sebebi ise bu ülkelerde sanayinin gelişmiş olmasına değil, benzer işlerin farklı bilişsel ve sosyal yetenek seviyesinde gerçekleşmesi.Daha az eğitim gerektiren gıda hazırlığı ve temizlik gibi alanlar ile madencilik, inşaat ve sanayi sektörlerinde çalışan işçilerin makineleşmeden en çok etkileneceği belirtiliyor.

 

KİMLER İŞİNİ ROBOTLARA KAPTIRMAYACAK?

İşiniz bu faaliyetleri kapsıyor mu?

Müzakere etmek

Başkalarına yardım etmek

Yaratıcı fikirler üretmek

İşiniz robotlara karşı güvence altında

KİMLER İŞİNİ ROBOTLARA KAPTIRACAK?

İşiniz bu faaliyetleri kapsıyor mu?

Dar yerlere girip, çıkmak

Ürün montajı yapmak

Küçük parçalarla uğraşmak

İşinizi robotlara kaptırma riskiniz var

 

 

03-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş