Arama sonuçları

Sağlık ve öğretmenlik programlarında kontenjan azalacak mı?

Sağlık ve öğretmenlik programlarında kontenjan azalacak mı?

Sağlık ve öğretmenlik programlarında kontenjan azalacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı ihtiyaç analizlerine göre öğretmenlik ile bazı sağlık programlarının kontenjanlarının azaltılmasının YÖK Genel Kurulu'na teklif edilmesi kararlaştırıldı.

Yükseköğretim alanında ihtiyaç odaklı planlamalar yapmak, yeni açılacak programlar ve belirlenecek kontenjanlarla ilgili politikalar geliştirmek üzere oluşturulan “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu” toplantısı yapıldı.

SAĞLIK VE ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARINDA KONTENJAN AZALACAK MI?

Kurul, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında toplandı. Toplantıya MEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden yetkililer katıldı.

Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından Yükseköğretim Kurulu'na iletilen insan gücü ihtiyaç projeksiyonları görüşüldü.

ÖĞRETMEN İHTİYACI ARAŞTIRILDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YÖK’e iletilen gelecek yıllara ilişkin öğretmen ihtiyaç projeksiyonu ile ilgili sayısal verilerle, mevcut öğretmenlik programları kontenjanları karşılaştırıldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın YÖK’e ilettiği sağlık mesleklerine ilişkin mevcut mevzuatta yer alan tanımlamaları ve bu mesleklerde geleceğe yönelik insan gücü ihtiyaç planlamaları ele alındı.

Toplantı neticesinde, MEB ve Sağlık Bakanlığı'nın yapmış oldukları ihtiyaç analizlerine göre öğretmenlik ve bazı sağlık programlarının kontenjanlarının azaltılmasının YÖK Genel Kurulu'na teklif edilmesi kararlaştırıldı.

11-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş