Arama sonuçları

Sağlıklı nefes alamayan çocuğun gelişimi yavaşlar

Sağlıklı nefes alamayan çocuğun gelişimi yavaşlar

 

Sağlıklı nefes alamayan çocuğun gelişimi yavaşlar. Burun tıkanıklığı, uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer çocuğunuzun burnu tıkalı, ağzı sürekli açık, horluyor, yemek yerken zorlanıyor ya da iştahsızsa, bir kulak burun boğaz uzmanına götürmenizde fayda var.

SAĞLIKLI NEFES ALAMAYAN ÇOCUĞUN GELİŞİMİ YAVAŞLAR

Çocuklarda koku almanın önemine değinen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, burun tıkanıklığına en sık sebep olan hastalıklar hakkında bilgi vererek, şu önerilerde bulundu.

ENFEKSİYONLAR TIKANIKLIĞA YOL AÇAR

Enfeksiyonlar, alerji, ev tozları ve polenler, bazen de yapısal anormallikler burun tıkanıklıklarına yol açabilir. Bazı ilaçların da burun kuruluğuna ve tıkanıklığına yol açtığını bilmemiz gerekir. Küçük bebeklerde yabancı cisimler de burun tıkanmasının nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Burun içi hava yolu yeni doğanda ve çocukta, erişkine göre oldukça dardır. Bu yüzden burada oluşan herhangi bir anormal gelişim, şikayetlerin bir anda gürültülü şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

DOĞUM ESNASINDA VEYA DOĞUM SONRASI OLUŞAN SEMPTOMLAR

Doğumdan itibaren görülen burun tıkanıklıklarının sık sebeplerinden birisi de koanal atrezidir, Yani burun arkası ile geniz arasının zar veya kemik dokuyla kapalı olmasıdır. Bu durum çocuk doğduğu günden itibaren kendini belli eder. Tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Burun içine yabancı cisim kaçmaları, birtakım kist ve tümörler yine burun tıkanıklığı nedenleridir

EN SIK KARŞILAŞILAN NEDEN GENİZ ETİ

Çocuklarda en sık karşılaşılan burun tıkanıklığı sebebi geniz etidir. Geniz eti çok büyükse burundan nefes alıp vermeyi engeller. Buna bağlı olarak uykuda nefes durması (uyku apnesi) gibi hastalıklara sebep olabilir. Uykusunda yatakta dönen, huzursuz, horlayan, iç çeken çocuğun kısa aralıklarla nefes almaya ara verdiği ve nefesinin kesildiği fark edilir. Uykudaki bu tıkanmalar zamanla çocuğun diş ve yüz yapısını etkileyebilir. Bu durumda yapılması gereken, eğer uyku apnesi geniz etine bağlı ise geniz etinin alınması. Buna ek olarak bademciklerin büyüklüğü de eşlik ediyorsa aynı seansta bademciklerin de alınmasıdır.

3 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDA YABANCI CİSİMLERE DİKKAT 

Sürekli tek taraflı burun tıkanıklığı olan özellikle 3 yaş altı çocuklarda yabancı cisim olabileceği de akıldan çıkarılmamalı. Bu yabancı cisimler, çoğu kez çocukların oyuncak parçaları, çevrede buldukları boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi ya da toplu iğne gibi cisimler olabilmekte.  Burunda yabancı cismin en sık belirtisi tek taraflı burun tıkanıklığıdır. Tıkalı olan burundan kötü kokulu akıntı gelir. Zaman, zaman akıntı kanla karışık olabilir. Tedavide doktor tarafından yabancı cismin burundan çıkarılması esastır.

ALERJİYE BAĞLI BURUN ETİ BÜYÜMELERİ

Çocuğunuz sürekli burnunun ucunu kaşıyor, avuç içiyle burnunun ucunu siliyor, gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyorsa; alerji akla gelmelidir. Burnu etkileyen alerjik maddeler daha çok solunan havadaki alerjenlerdir. Bazen yiyeceklere karşı olan alerjiler de burnu ve solunum yollarını etkileyebilir. Alerjide en etkili tedavi, alerjik olunan maddeden uzak durmaktır. Fakat bu her zaman mümkün değildir. Böyle durumlarda, antihistaminik, dekonjestan, kortizon türü ilaç veya aşı tedavisi gerekebilir.

Şule YILMAZ

Sağlık Editörü

14-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş