Arama sonuçları

Saint Benoit Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Saint Benoit Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Saint Benoit Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak? 1783 yılında kurulan, yabancı özel lise statüsündeki okul, 2018-2019 yılında 236. öğretim dönemine başlayacak. İstanbul’da bulunan 5 Fransız lisesinden biri olan Saint Benoit Lisesi de diğer Fransız liseleri gibi öğrencilerini aynı kriterlere göre kabul edecek.

İşte Özel Saint Benoit Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

 SAINT BENOIT FRANSIZ LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Lise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak. Bu sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) hesaplanacak.

OKUL NOTLARI DİKKATE ALINACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. Çünkü LGS puanı hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre hesaplanıyor. Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

LİSENİN TABAN PUANI NEDİR?

2018-2019 taban puanını 500 tam puan üzerinden 393 olarak açıkladı. 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak okula giderek,  ya da okulun web sitesinden on-line olarak önce ön kayıt yaptırılabiliyor. Kesin kayıt hakkı kazananlar ise okula gelerek, kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor.

LİSEDE EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

Fransızca, İngilizce ve Türkçe eğitim veren okulda 1. yabancı dil Fransızca. Bir yıl Fransızca hazırlık okunuyor. Ardından da 4 yıl lise olmak üzere toplam eğitim süresi 5 yıl.

ST. BENOIT DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ VAR MI?

Öncelikle Fransız Bakalorya denkliği veren diploması sayesinde öğrenciler Fransa’daki ve başka ülkelerdeki Frankofon üniversitelere doğrudan başvuru hakkı kazanıyor. 1963'te yayınlanan Fransız Eğitim Bakanlığı'nın tebliğine istinaden Saint Benoît Lisesi'nin verdiği diploma Fransız Bakaloryası'na denk kabul ediliyor.

Ayrıca öğrenciler, Galatasaray Üniversitesi'nin Fransız okullarına koyduğu yüzde 25'lik kontenjandan iç sınava girerek yararlanabiliyor. Ancak bu haktan yararlanabilmek için ÖSYM'nin uyguladığı Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS), ilgili alanda ilk 25 bin arasına girmeleri gerekiyordu. Bu yıl da aynı kural geçerli olacak. Bu kez aynı koşul AYT için aranacak.

OKULDA YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Okulda 80 Türk, 25 yabancı öğretmen görev yapıyor. Öğretmenlerin yüzde 75'i Frankofon, birçoğu da Saint Benoit Lisesi'nden mezun.

SINIFLAR KAÇ KİŞİLİK?

Sınıflar 20-24 kişilik.

YATILI EĞİTİM SUNUYOR MU?

Hayır.

KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİLER İÇİN KONTENJAN VAR MI?

Ayrı bir kontenjan bulunmuyor. Puanı yeterli olan öğrenciler erkek-kız ayrımı olmadan kayıt ediliyor. Okulun 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 156.

EĞİTİMİNİN KALİTESİ NEDİR ?

Saint Benoit Lisesi, 2013 yılında, Fransız Devleti’nin "FrancEducation" markasına layık görüldü. Bu marka, kendi eğitim programları çerçevesinde Fransız dilinin ve kültürünün yayılmasını sağlayan yabancı okullara verilen ve dili öğretmede mükemmellik derecesine ulaşmış kurumları onurlandıran bir unvan. Markanın temel görevi Fransızcayı yabancı dil olarak kusursuz bir şekilde öğretmeyi teşvik etmek. Bu seçkin marka, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından, bakanlıklar arası bir inceleme komisyonunun olumlu görüşü üzerine veriliyor. Bu inceleme komisyonu, Fransız Dışişleri Bakanlığı, Fransız Milli Eğitim Bakanlığı, Yurt Dışı Fransızca Eğitim Kurumu ve Laik Eğitim Kurumu temsilcilerinden oluşuyor.

HANGİ DİLLERİ ÖĞRETİYOR?

Fransızcanın yanı sıra İngilizce dil yeterlilik sertifikaları veren okulda, Çin Kültürü Kulübü ile Çince öğrenmek de mümkün. Cambridge Üniversitesi dil sertifikaları için resmi sınav merkezi.

 

ST. BENOIT LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

 

Saint Benoit Fransız Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı hazırlık sınıfı kontenjanı 156 olarak belirlendi.

 

OKULUN ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

2018-2019 öğretim yılı ücreti  1 peşinat + 5 taksit halinde 53 bin 100 TL;  peşin olarak 49 bin 914 TL.

28-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş