Arama sonuçları

Sakarya Üniversitesi'ne Mükemmellik Ödülü

Sakarya Üniversitesi'ne Mükemmellik Ödülü

Sakarya Üniversitesi, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından verilen 2015 Avrupa Mükemmellik Ödülü'nü aldı. EQFM’nin 9 ana ve 32 alt kriter ile yaptığı değerlendirmeler sonucu Sakarya Üniversitesi’ ‘Liderlik’ ve ‘Kurumsal Mükemmellik’ başlıklarında Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü. Sakarya, Türkiye’de bu ödülü alan ilk ve tek üniversite. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da sosyal medya üzerinden Sakarya Üniversitesi'ne tebrik ederek, "Bütün üniversitelerimizce de benzer başarılara imza atılmasını temenni ederim" dedi. 

Sakarya Üniversitesi’nin daha önce aldığı ödüller arasında Mükemmellikte Süreklilik Ödülü (KalDer, 2013), Ulusal Kalite Ödülü (KalDer, 2010), Avrupa Komisyonu ECTS Label Ödülü (Avrupa Komisyonu, 2010), İdari birimlerinde TS-EN-ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi, (TSE, 2009), DS Label Ödülü (Avrupa Komisyonu, 2009), EFQM 4*Seviyesinde Mükemmellikte Yetkinlik Belgesi (KalDer, 2008), EFQM 3*Seviyesinde Mükemmellikte Tanınma Belgesi (KalDer, 2006) ve Genel Sekreterliğe Bağlı Birimlerinde TS-EN-ISO 9000-1994 Kalite Yönetim Sistemi (TSE, 2001) de bulunuyor.

AVRUPA MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ NEDİR?

1988 yılında kurulan Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EQFM) Bosch, BT, Bull, Ciba-Geigy, Dassault, Electrolux, Fiat, KLM, Nestlé, Olivetti, Philips, Renault, Sulzer ve Volkswagen gibi Avrupa’ nın önde gelen 14 firmasının CEO’larının imzaladıkları bir Niyet Mektubu ile hayata geçirilen bir vakıftır. Avrupa’daki kuruluşların mükemmelliğinin sürdürülmesi için itici güç olmayı hedefleyen kuruluş, sanayi ve akademisyenlerden oluşan bir grupla kendi “mükemmellik modeli”ni geliştirmiştir. "Mükemmellik modeli" kuruluşların kendi değerlendirmelerini yapmalarına, eksiklerini tespit etmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. 1992 yılından bu yana her yıl verilen Avrupa Mükemmellik Ödülü, Deming (Japonya) ve Malcolm Baldrige (Amerika) ile birlikte iş dünyasında "Mükemmellik" alanında verilen en saygın üç ödül olarak sayılmaktadır. EQFM’nin Türk kuruluşlara verdiği ödüller, "Türkiye Mükemmellik Ödülü" ve "Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü" olarak ikiye ayrılmaktadır.

25-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş