Arama sonuçları

Sanat bir kez daha sokağa atılmak isteniyor

Sanat bir kez daha sokağa atılmak isteniyor

Sanat bir kez daha sokağa atılmak isteniyor. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliyesi istendi. Ancak tahliye tarihi dün ertelendi. Meclis başkanlığı yaptığı açıklamada okulda sınavların tamamlanmadığını ve yeni yer bulunana kadar tahliyenin "makul bir tarihe kadar" ertelenmesine karar verildiğini duyurdu.

SANAT BİR KEZ DAHA SOKAĞA ATILMAK İSTENİYOR

Beşiktaş Kaymakamlığı'ndan üniversite gönderilen tahliye  tebligatında binanın 26 Haziran saat 13.30’a kadar boşaltılmasını istenmişti. Binanın Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı’na devredilmesinin ardından müze olarak faaliyet göstereceği belirtilmişti. Ancak bu karar tepki çekmişti. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız da yaptığı açıklamada tahliye kararına tepki göstermişti.

KARAR TEPKİYLE KARŞILANDI

 

Üniversiteden yapılan açıklamada kendilerine herhangi bir yer gösterilmediği aktarılmış, başkanlığın ve diğer bürokratların ‘keyfi projeleri’nin uygulanması adına konservatuvarın tahliyesinin kabul edilebilir olmadığı belirtilmişti.

YER GÖSTERİLMEDEN 'ÇIKIN' DENİLİYOR

Açıklamada, gelen ilk tebligat sonrası durumun devletin üst kademeleriyle paylaşıldığı, idari sürecin de başlatıldığı kaydedilerek yargı süreci devam ederken, haklarında tahliye davası açılmadan kaymakamlık tarafından kendilerine tahliye tebligatı gönderildiği anlatıldı.

ÜNİVERSİTE HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATIYOR

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Bu tebligat üzerine ivedilikle, üniversitemiz tarafından idari mahkemede yeni bir hukuki süreç başlatmıştır. Altı yaşından 25 yaşına kadar, ilköğretimden yüksek öğretime dek, eğitim gören ve gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda sayısız başarılara sahip, Ülkemiz ve Üniversitemizin göz bebeği olan 1400 öğrencimizin, öğretim elemanlarının ve konservatuvar çalışanlarının, sokağa atılması ve söz konusu binanın boşaltması, eğitim ve öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebileceği yeni bir yerleşke gösterilmeden asla kabul edilemez. Böylesi bir işleme tevessül edenler açıkça Anayasa’nın 42’nci Maddesi’ni ihlal etmiş olurlar.”

Ayrıca üniversite yönetiminin geri adım atmayacağı ifade edilerek senatonun 26 Haziran saat 12.00’de toplantı yapıp bilgi vereceği aktarıldı.

MAZİSİ İKİ YILLIK

Habertürk’ten Uzay Kesmen’e konuşan Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız ise şunları söyledi: “Bu iki yıllık bir süreç. Ben çok fazla kamu ve devlet kurumları karşı karşıya gelmesin diye bu olayın fazla duyurulmasını istemedim. Bugüne kadar yapılan bu yanlışın düzeltilmesini bekledik. Bu 1.5 yıllık süreçte biz ne söylediysek karşı taraf hep sessiz kaldı. Şimdi de bir tebligat gönderdiler. Dolmabahçe Sarayı Müştemilatı Baltacılar Dairesi’nin müze olarak kullanımına devam etmesi isteniyor. Ancak o bina tarihinin hiç bir döneminde müze olarak faaliyet göstermemiş.”

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDE DE MÜZİK BÖLÜMÜ KAPATILMIŞTI

Daha önce de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü  'yer sorunu’ nedeniyle belirsiz süreyle öğrenci almayacağı belirtilmişti. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında müzik bölümü öğrencileri yer sorunu nedeniyle Kadıköy Belediyesi’nin Gençlik ve Sanat Bölümü’nde eğitim görürken üniversite ‘yer sorunu' nedeniyle belirsiz süreyle öğrenci almayacağını açıklamıştı. Bu karar da büyük tepki çekmişti. 

22-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş