Arama sonuçları

Sanayi dalgıçları: Denizin astronotları

Sanayi dalgıçları: Denizin astronotları

Onlar da denizin astronotları: Sanayi dalgıçları. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Teknolojisi Bölümü öğrencileri, denizde, yer çekimsiz ortamda adeta astronotlar gibi pratik eğitimlerini tamamlıyor. Öğrenciler eğitimlerini "İste-1" Araştırma Gemisi ile açıldıkları denizde alıyor.

ONLAR DA DENİZİN ASTRONOTLARI: SANAYİ DALGIÇLARI

Su altı inşaatları, sudaki gemilerin karaya çekilmeden onarımı, sörvey çalışmaları, su altı arama-kurtarma faaliyetleri, su altı boru ve iletişim hatlarının döşenmesi, su altı boru hatlarının bakım-onarım işleri, basınç odası kullanma, dalış projeleri geliştirme, dalış organizasyonları alanlarında çalışan sanayi dalgıçlarının sayısı giderek artıyor. 

SANAYİ DALGICI EĞİTİMİ NASIL ALINIYOR?

İskenderun Teknik Üniversitesi Sualtı Teknolojileri Bölümü öğrencileri de 2 yıllık eğitimlerinde 4 defa 10 günlük deniz yolculuğuna çıkarak, eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversiteden "sanayi dalgıcı" olarak mezun oluyor.

Öğrenciler, 10 günlük eğitim kampında dalış yaparken hem deniz canlılarını tanıyor, hem denizcilik meteorolojisini öğreniyor hem de tecrübelerini arttırıyor.

TÜRKİYE’DE SAYILARI YALNIZCA 6 TANE

Türkiye'deki 6 su altı teknolojileri bölümünden biri de İskenderun Teknik Üniversitesi’nde bulunuyor. Dalış kulesi, su altı mekanik atölyeleri, konsol ve başlık sistemi, kendisine ait teknesi ve her dönem kamp düzenliyor olması nedeniyle öğrencilerin bu alanda özellikle tercih ettiği okulların başında geliyor.

NEDEN ÖNEMLİ BİR BÖLÜM?

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Teknoversite'nin, okullarının tescilli bir marka olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dereli, Bu vizyon içerisinde üniversite öğrencilerinin hangi bölüm olduğuna bakılmaksızın teknologluk sertifikasına sahip olabildiğini anlattı. Dereli, şöyle konuştu:

"Bu vizyonun temel taşlarından olan Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Teknolojisi Programı, sahip olduğu dalış kulesi, basınç odası, araştırma gemisi ve su altı robotuyla ülkemizdeki ender bölümlerden biridir."

GERÇEK ORTAMDA EĞİTİM ALIYORLAR

İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Teknolojisi Bölüm Başkanı Necdet Uygur, profesyonel sanayi dalgıçlarının derin ve çoğunlukla bulanık sularda çalıştığını vurguladı. Uygur, bu nedenle 10 günlük eğitim kampında öğrencilere gerçek ortamlarda dalış yaptırdıklarını, öğrencilerin böylece tecrübelerini arttırdığını söyledi. 

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIYORLAR?

Sanayi dalgıçlarının büyük bir kısmının genellikle hizmet gemilerinde görev yaptığını belirten Uygur, öğrencilerin ayrıca gemide nasıl yaşanacağı konusunda da tecrübe edindiğini aktardı.

Öğrencilerin kamp boyunca yemeklerini kendilerinin yaptığını, balıklarını kendilerinin yakaladığını, gemide yaşama kurallarını da öğrendiklerini ifade eden Uygur, şöyle dedi:

"Mesela biz 'gemici duşu' diye tabir ederiz. Bir duşun, 5 dakikada alınması gerekir. Gemideyken suyun israf edilmemesi gerektiğini de öğreniyorlar. Böylelikle öğrenciler bu kampta gerçek iş alanlarının bir simülasyonunu görmüş oluyorlar."

Uygur, öğrencilerin bu programdan mezun olduktan sonra Türkiye'de bakanlık tarafından verilen sanayi dalgıcı belgesini almaya hak kazandığını anlattı.

NASIL BİR EĞİTİM ALIYORLAR?

Uygur, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimiz gemicilikten tutun, dalış teorilerine, karışım gazlardan, deniz biyolojisine, zararlı deniz canlılarından başlık dalışı diye tabir ettiğimiz satıhtan ikmalli dalışlara ve basınç odası gibi konulara kadar çok geniş bir alanda eğitim alıyor. Bölümümüz Türkiye'deki ilk sivil dalış kulesine sahip. Öğrencilerimiz 6 metre derinliğindeki kulede gerçek iş hayatlarında yapacakları kaynak, kesme, boru montajı gibi işlerin eğitimlerini alıyor. Öğrenciler eğitimlerine öncelikle dalgıçlık işinin temeli olan skuba ile başlıyor. Öğrenciler satıhtan ikmalli sistemler dediğimiz başlık dalışı yapıyor. Başlık dalışının skubadan farkı 'umbilical' diye tabir ettiğimiz göbek bağı gibi satıha bağlı yani havası yukarıya bağlı olduğu sistemlerdir. Dalgıç böylelikle sadece işine odaklanır, hava kaynağı, dekompresyon hesaplamalarını ve dalgıcın güvenliğini satıh düşünür. Bu kampta da bu konuların uygulamalarını yaptık. Gerçek iş hayatlarında başlıkla dalarak su altında kaynak, boru montajı, marina ve limanlarda beton dökme uygulamaları için tecrübe kazandılar.

İŞ ALANLARI SADECE DALGIÇLIKLA SINIRLI DEĞİL

Bu programdan mezun olan öğrencilerin iş imkanları sadece sanayi dalgıçlığı ile sınırlı değil.  Öğrencilerimiz, dalgıçların vurgun olarak tabir ettiği 'dekompresyon' tedavisinde, şeker hastaları ve iyileşmeyen yaraların tedavilerinde kullanılan hiperbarik oksijen tedavilerinin yapıldığı merkezlerde, basınç odası operatörü olarak da iş imkanı bulabiliyor."

AA

16-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş