Arama sonuçları

Şans mı kader mi?

Şans mı kader mi?

Şans mı kader mi? Şans, doğuştan mı yoksa tesadüf mü? Bu soruya farklı yanıtlar verilir. Şansın ne olduğunu Marmara Üniversitesi kısa filmle anlatıyor. Yüzyıllardır şans ile ilgili tartışmalar sürüyor. Kimine göre şans doğuştan gelir, kimine göre ise tesadüftür.

Maltepe Üniversitesi tıptan sosyal bilimlere kadar tartışılan konuları inceleyecek bir kısa film dizisine başlıyor. Bu filmler karikatürist Yiğit Özgür’ün çizgileriyle gerçekleşecek. Kısa film serisinin ilk konusu ise şans,

Üniversite, bugüne kadar yapılan araştırmaları ve bilimsel çalışmaları inceleyerek hazırladığı filmde; şansın faktörlerini ve formüllerini irdeledi.

ŞANS MI KADER Mİ?

Çünkü bilimsel araştırmalar şans diye tabir edilen olayların aslında olasılık ya da tesadüf değil, psikolojik temelli olduğunu iddia ediyor. Yani şans aslında kişinin bakış açısıyla ve risk almasıyla doğrudan ilgili. Ve insanlar, doğru zamanda doğru yerde bulunduklarında ve doğru zihinsel yapıya sahip olduklarında şanslı oluyor.

İngiltere’de 8 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre farkı yaratan çoğunlukla insanların beklentileri ve bakış açıları. Matematikçi Jim Collins’e göre de başarının iki kaynağı var. Bilinçli seçim ve disiplin. Sorunları çözerken işi şansa bırakmayan kazanıyor. Bu konuda bilim, şansın doğru kararlarla ve çalışarak artırılacağına inanıyor.

Yiğit Özgür de tüm bu bilimsel olasılıkları kendi kalemiyle anlatıyor. Özgür film boyunca döviz, ev veya piyango bileti alanların şansı yaver gitmediğinde başına neler geldiğini, mutlu olmak isteyenlerin bulundukları yerde bile nasıl fark yarattığını resmediyor.  

BİLİM VE ÇİZGİNİN GÜCÜNÜ BULUŞTURDUK

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar herkesin merak ettiği soruların yanıtlarını bilimsel çalışmalarla verdiklerini ancak anlatım dili olarak bu kez çizgileri kullandıklarını söyledi. Karasar şöyle dedi:  “Bilim ve çizginin gücünü buluşturduk. Uzun bir uğraş ve hazırlık dönemi sonucu hayata geçen filmlerimizi ilgilenen herkesin beğenisine sunuyoruz. Usta çizerimiz Yiğit Özgür’ün çizimlerinin özellikle gençlere ve bilim dünyasına ilham olacağını umuyorum.”

23-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş