Arama sonuçları

Sarıklı ve cübbeli ders

Sarıklı ve cübbeli ders

Sarıklı ve cübbeli ders. Ankara Yenimahalle’de 114 öğrencinin eğitim gördüğü Abdülkadir Geylani İmam Hatip Ortaokulu’nda çocuklar sarıklı, cübbeli hocalara emanet. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre sakallı ve takkeli Anadolu İlim ve İrşad Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dilmen çocuklara ‘Değerler Eğitimi’ adı altında ‘Adalet’ dersi veriyor. Okul yönetimi ise Dilmen’in gerçekleştirdiği eğitimlerin “Dini Değerler ve İnsanlar arasında Saygı ve Adalet” konulu söyleşi olduğunu savuniyor.

SARIKLI VE CÜBBELİ DERS

Mili Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okulda derslere sarıklı ve cübbeli “hoca” giriyor.  Tarikat lideri Dilmen’in aynı zamanda geçen dönem söz konusu okulun Okul Aile Birliği Başkanlığı’nı yürütüğü, velilerle de dini içerikli etkinlikler düzenlediği öğrenildi.

Okuldan şikayetçi olan velilerden edinilen görüntülerde de, Dilmen’in veliler ve öğrencilerle düzenlediği bir etkinlikte okul yönetimine şöyle diyor: “Bir arzuhalımız var. Sadece sene de bir gün Kutlu Doğum yapmasınlar. Bizlere her ay bunu bir sefer yapsınlar da bir araya getirsinler. İnşaalah. Gönül onu arzu eder. Gönül yavrularımızı yakından takip etmeyi arzu eder.”

VELİLER ŞİKAYET EDİYOR

Bir kısım veli okulun tarikat yuvasına dönüştüğünü söylerken, binasının da çökme riski ile karşı karşıya olduğu bilgisini paylaştı. Binanın altında su biriktiğini, bazı bölümlerinde küflenmeler olduğunu belirten veliler, bir sınıfın altına drenaj kuyusu açıldığını ve MEB’in okula müfettiş gönderdiğini söyledi.

 Veliler, okulda inceleme yapan müfettişlerin ‘çürük’ raporu hazırladığını söyledi. Ancak  okulun taşınmasına ilişkin karara rağmen okuldaki dini yapıların baskısı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Valiliğe gönderilmediğini aktardı. Veliler okuldaki onlarca çocuğun bu yapılar nedeniyle yaşam riski altında eğitimlerine devam ettiğini belirtti.

GİDERLERİ DE TARİKAT KARŞILIYOR

Okuldaki yapım ve onarım işlerinin MEB’in sorumluluğunda olmasına karşın bu işlerde de okul yönetiminin Dilmen’i kullandığı öğrenildi. Okul yönetiminin Dilmen’e yönelik, “Öğrencilerimize okulumuz sınıf ve kordorları için hangi renk tercihinde bulundukları soruldu ve görüşleri alındı. Sonuç olarak okulumuz duvarları Dilmen’in katkıları ile gold rengi duvar kağıdı ile kaplanmıştır. Koridorlara ahşap malzeme ile kaplanmış ve okulumuz daha nezih ve refah bir görünüme sahip olmuştur” ifadeleri dikkat çekti.

MEB NE DEDİ?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İSE "Sarıklı cübbeli ders" başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.  Açıklamada söz konuu okulda  2014 Eylül ayında Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ahmedi Kudusi Ömer Erdoğan Kültür ve Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalandığı belirtildi. Bu protokol çerçevesinde, ilgili dernek tarafından yapılan binada hizmete açıldığı aktarılan açıklamada, okulun 2014-2015 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başladığı bilgisi paylaşıldı. 

Açıklamada, haberde yer alan iddialara ilişkin şöyle denildi:

"Yapılan ilk incelemede, haberde yer verildiği şekilde derslere görevli öğretmenlerin dışında herhangi bir kişinin katılımının söz konusu olmadığı, bununla birlikte haberde ismi geçen dernek başkanının geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında okul yönetiminin müsaadesinde, öğrencileri ziyaret ettiği, haberde yer alan fotoğrafların ise bu ziyarete ait olduğu anlaşılmıştır.

Okulun çökme riski iddiasına ilişkin ise okul binası 2017 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce görevlendirilen inşaat mühendisleri tarafından incelenmiş olup binada teknik olarak bir problem olmadığı rapor edilmiştir.

Aynı bölgede yatırım programında bulunan İmam Hatip Ortaokulu inşaatı devam etmekte olup, inşaat tamamlandığında adı geçen okul yeni binasına taşınacaktır. Habere konu olan tüm iddialara ilişkin ayrıca inceleme başlatılmıştır."

Fotoğraf: Cumhuriyet

29-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş