Arama sonuçları

Satranç 'burs' getiriyor: Lise bitmeden üniversitelerden burs aldı

Satranç 'burs' getiriyor: Lise bitmeden üniversitelerden burs aldı

Satranç 'burs' getiriyor: Lise bitmeden üniversitelerden burs aldı. 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi ve milli takım oyuncusu Deniz Özen, henüz mezun olmadan iki üniversiteden burs teklifi aldı. Deniz, tüm öğrenimi boyunca da satranç sayesinde burslu okuğunu anlattı.

SATRANÇ 'BURS' GETİRİYOR: LİSE BİTMEDEN ÜNİVERSİTELERDEN BURS ALDI

Türkiye'de son 10 yılda popüler olan yaklaşık 900 bin lisanslı sporcu sayısına ulaşan satranç, sadece eğitim hayatında dersleri olumlu etkilemiyor. Aynı zamanda öğrencilerin burs almasını da sağlıyor. 

2018 Türkiye gençler satranç şampiyonu, usta adayından üstün anlamına gelen Fide Master (FM) unvanlı 17 yaşındaki Deniz Özen, henüz lise son sınıfın ilk döneminde olmasına rağmen iki vakıf üniversiteden yüzde 100 burslu okuma teklifi aldı.

BURS ALARAK EĞİTİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Çocuk yaşlarda satranca yetenekli olduğu fark edilen oyuncular, ilkokuldan itibaren çeşitli özel okullardan tam burs alarak, eğitim hayatlarını ücretsiz bir şekilde sürdürme imkanı buluyor.

Elde ettikleri başarılarla Büyük Usta (GM) seviyesine kadar yükselen Türk oyuncular, liseyi bitirmeden dahi vakıf üniversiteleri tarafından tam burs teklifleri alabiliyor.

FM Deniz Özen de satrançtaki başarısı sayesinde henüz liseyi bitirmemiş olmasına karşın iki ayrı vakıf üniversiteden burs teklifi almayı başardı.

ANA SINIFINDAN BU YANA OYNUYOR

Milli sporcu Deniz Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, satranca ana sınıfında başladığını belirterek, yeteneğini fark eden ailesinin kendisini evlerinin yakınındaki satranç kulübüne kaydettirdiğini söyledi.

Yaşadığı İzmir'de her hafta sonu turnuvalara katıldığını, annesinin de kendisinin peşinden her yere geldiğini dile getiren Deniz, şöyle dedi:

"Annem için her yere gelmek tabii ki bu zor olmaya başladı. Turnuvalarda da derece yapmaya başlayınca özel antrenör tuttular. Ondan sonra ilk defa 2012 yılında Türkiye şampiyonu oldum."

Deniz Özen, bu yıl 2-7 Temmuz tarihlerinde Çanakkale'de yapılan Türkiye Gençler Şampiyonası'nda altın madalya kazandığını hatırlattı. Üniversitelerin satranç turnuvalarına önem verdiğini söyleyen Deniz, şu ana kadar iki üniversiteden burs teklifi aldığını ama bunların sayısının yıl sonuna kadar artacağını düşündüğünü belirtti. Deniz, satranç sayesinde derslerinde başarısının arttığını ve başarıları sayesinde de 5'inci sınıftan bu yana burslu okuduğunu anlattı.

OKULLAR ÇOCUKLARA BURS VERİYOR

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, çocukların satrançla beraber, sabretmeyi, yenilgiden ders çıkarmayı, pes etmemeyi, uzun sınav maratonlarında zamanlarını iyi kullanıp, planlı bir şekilde ilerlemeyi öğrendiğini vurguladı. Tulay, şunları söyledi:

"Satranç ile tanışan çocuk, hayatında daha bilinçli ve daha dikkatli hareket ediyor. Bu da çocuklarımızın başarısına etki ediyor. Binlerce çocuğumuz Türkiye'nin en iyi okullarında burslu okuyor. Artık özel okullarda başarılı satranç sporcusu olmak bir indirim sebebi. Çocuklar milli takım havuzunda ya da uluslararası başarı sahibi ise okullar önemli derecede indirim yapıyor. Bunun yanında yüzlerce sporcumuz yurt dışında satranç sayesinde burslu olarak okuyor. Çocuklarımız bizden dünyanın önemli okullarına başvuru yaparken referans istiyorlar. Verdiğimiz referansla dünyanın birçok okuluna burslu olarak çocuklarımızın kabul edildiğine tanıklık ediyoruz."

 

16-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin