Arama sonuçları

Seçenekleri ya imam hatip ya meslek lisesi olacak

Seçenekleri ya imam hatip ya meslek lisesi olacak

Seçenekleri ya imam hatip ya meslek lisesi olacak. Liselere geçişte TEOG yerine getirilen sistem bazı ilçelerde velilerin yalnızca imam hatip ya da meslek liseleri seçeneklerine sahip olmalarına neden olacak. Çünkü bazı ilçelerde Anadolu lisesi yok. 

Hürriyet’ten Gülseven Özkan’ın haberine göre Öğrencilerin yüzde 90’ının liselere ‘adrese dayalı’ yerleştirilecek olması akıllara, herkesin evine yakın yerde istediği okul türünün olup olmadığı sorusunu getirdi. 

SEÇENEKLERİ YA İMAM HATİP YA MESLEK LİSESİ OLACAK 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sistemine göre Adıyaman’ın Tut, Sincik, Samsat ve Gerger ilçelerinde hiç Anadolu lisesi yok. Bu ilçelerde yalnızca birer tane imam hatip lisesi bulunuyor. Bu 4 ilçede Anadolu lisesi ihtiyacı, Çok Programlı Anadolu Liseleri (ÇPL) ile karşılanmaya çalışılıyor. 

ANADOLU LİSESİ OLMAYAN İLÇELER VAR

Şırnak’ın Beytüşşebap; Bingöl’ün Adaklı, Kiğı, Yayladere, Yedisu; Siirt’in Eruh ve Tillo ilçelerinde de durum aynı. Okul müdürleri nüfus az olduğu için Anadolu lisesi yerine, içinde Anadolu, mesleki ve istenirse imam hatip sınıflarının açılabildiği ÇPL’nin bulunduğunu söyledi. 

SADECE 2 ANADOLU LİSESİ VAR 

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden Bağcılar’da üçü kız olmak üzere yedi imam hatip, yedi Anadolu, bir çok programlı Anadolu, 14 mesleki ve teknik lise bulunuyor. Kağıthane’de sekiz meslek, beş imam hatibe karşın sadece iki Anadolu lisesi var. Bazı ilçelerde de Anadolu lisesi fazla görünüyor ancak aralarında sınavla öğrenci alacak ‘proje okul’lar yer alıyor. Bu durumda adrese dayalı sistemle kayıt yapılacak Anadolu lisesi sayısı azalıyor. 

EĞİTİM GÖÇÜNE NEDEN OLACAK 

Uzmanlar, öğrencilerin istedikleri okul türüne gidebilmesi için Bakanlığın yoğun bir çalışma yapması gerektiğini söylerken, bu durumun göçlere neden olacağının altını çiziyor. Ayrıca bunun sınava ilgiyi artıracağı görüşündeler.

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş