Arama sonuçları

Seçtiğiniz okul çocuğunuza uygun mu?

Seçtiğiniz okul çocuğunuza uygun mu?

Seçtiğiniz okul çocuğunuza uygun mu? Okul seçimi ailelerin en zorlu kararlarından birini oluşturur. Çünkü seçtiğiniz okul çocuğunuzun kişiliğini, akademik becerilerini ve yeteneklerini de etkileyecektir. Bu okul lise seçiminizi de gideceğiniz üniversiteyi de belirleyecek. Bu yüzden de "doğru okul" önemli. Peki aileler okul seçerken hangi kriterleri dikkate alıyor. Bu kriterler arasında seçtikleri okulun çocuklarına ne kadar uygun olduğunu gözetiyor mu?

Eğitimciler bu soruya genel olarak "hayır" diyor. Ailelerin önce okulların akademik başarılarına yani TEOG ve üniversite sınavlarında öğrencilerin gösterdiği performansa daha sonra da öğrenim ücretine baktıklarını söyleyerek, "Bu iki kriter kendilerine uygunsa hiç düşünmeden okula kayıt yaptırıyor" diyor. 

8 yıl Türkiye Özel Okullar Derneği'nin başkanlığını yapan şimdi de dernek Yüksek İstişare Başkan Yardımcısı Cem Gülan, ailelerin çocukları için okul seçerken bir hizmet ya da mal alırken harcadıklarından daha fazla emek ve zaman ayırmaları gerektiğini belirtiyor. 

SEÇTİĞİNİZ OKUL MU YOKSA ÇOCUĞUNUZUN ÖZELLİKLERİ Mİ?

Gülan'ın önerisi ise ailelerin önce çocuklarını tanımaları ve buna göre de okulun uygun olup olmadığına karar vermeleri. Bu yüzden de sorulması gereken soru, "Okul ne kadar başarılı?" yerine "Okul çocuğuma ne kadar uygun?" olmalı. Çocuğun yaşı küçük olduğu takdirde profesyonel yardım alınmasını gerekiyor. 

HER ÇOCUK ŞAMPİYON OLMAYACAK

Ailelerin unutmaması gereken noktalardan biri de her çocuğun "sınav şampiyonu" olmayacağını kabul etmesi. Çocuklarını kendi hayallerini gerçekleştirmek için kullanmak yerine onların farkında olmadıkları yeteneklerini ortaya çıkarmak önemli. Belki de sizlerin farkında olmadığınız çocuğunuzun spor ya da sanata özel yeteneği var ve hiç ummadığınız bir alanda başarılı olacak. Seçtiğiniz okul çocuğunuzun bu yeteneklerini ortaya çıkarabilecek ve onun mutlu bir öğrencilik geçirmesini sağlayabilecek mi? Uyguladığı eğitim ve yabancı dil programları nedir? Sağlıklı bir ölçme sistemi var mı ve öğrencilerin gelişimlerini takip ediyor mu? Öğretmenler uzun süredir okulda çalışıyor ve mutlular mı? Çünkü öğretmen öğrenme ortamının en önemli aktörü. Sürekli öğretmen değiştiren bir okul mu? Okula ulaşım kolay, okul temiz ve güvenli mi? Cem Gülan'a göre işte tüm bu soruların yanıtları okul seçerken dikkate alınmalı. 

Kaynak: Habertürk Eğitim Rehberi

22-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş