Arama sonuçları

Selçuk o kitap ve resimler için ne dedi?

Selçuk o kitap ve resimler için ne dedi?

Selçuk o kitap ve resimler için ne dedi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk günlerdir tartışılan rehber öğretmenler için hazırlanan kitapta yer alan resimlere ilişkin konuştu. Selçuk, şöyle dedi: "150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık."

SELÇUK O KİTAP VE RESİMLER İÇİN NE DEDİ?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 3 yıl önce rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında hazırlanan "Psikososyal Önleyici Destek Programı" kitabında yer alan görsellere yönelik tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Selçuk, şunları kaydetti: 

ÇOCUKLARIN GÖRDÜĞÜ BİR KİTAP DEĞİL

"Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş.

KASITLI İSE ONAYLAMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ

Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var."

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hizmet içi eğitimleri kapsamında rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta yer alan fotoğraflar tartışma yarattı. Bakanlığın doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmedilmesi dikkat çekmişti.

 

 

BU FOTOĞRAFLARI KULLANMAK 'MAKSATLI ALGI'YMIŞ

Bu kitabın fotoğraflarının haber yapılmasının ardından ise MEB, açıklama yapmış ve şöyle demişti: "Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150'nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir. Hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır."

24-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş