Arama sonuçları

Selçuk: Sürprizle karşılaşmayacaklar, oyunun ortasında kural değişmeyecek

Selçuk: Sürprizle karşılaşmayacaklar, oyunun ortasında kural değişmeyecek

Selçuk: Sürprizle karşılaşmayacaklar, oyunun ortasında kural değişmeyecek. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk önceliklerinin dezavantajlı çocuklar ve öğretmenler olacağını söyledi. Selçuk, 'bakan' değil, 'gören' olmaya çalışacağını belirterek, iki ay içinde 3 yıllık plan açıklayacakları belirtti. Selçuk,  şöyle dedi:

SELÇUK: SÜRPRİZLE KARŞILAŞMAYACAKLAR, OYUNUN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEYECEK

“Veliler , öğrenciler hiçbir sürprizle karşılamayacak. Oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz. Önceliğimiz dezavantajlı çocuklar ve öğretmenler olacak. Masada tuzluğun yerini değiştirip sistem değiştirdiğimizi söyleyemeyeceğiz. Masayı yeniden inşa edeceğiz. Bunu da bir bürokrat olarak, bakan olarak değil, ülkenin evladı olarak yapacağız”

Basın toplantısı yapan Selçuk’un açıklamaları şöyle:

ÖNCELİĞİMİZ DEZAVANTAJLI ÇOCUKLAR VE ÖĞRETMENLER

Eğitimde yeni bir dil inşa etmeye çalışıyoruz. Bir çocuğun hayatına dokunmanın vebalini çok çok derinden hissetmedikçe, öğretmenlik mesleğini yapmanın önemi yok.

HER ÇOCUK DEĞERLİDİR

Çocuklar geleceğimizdir. Ülkemizde doğan her çocuk kaybedilmeyecek kadar değerli. Bakın önemli demiyorum, değerli diyorum. Biz bu değeri beraber inşa etmek zorundayız. Eğitim hayat sahnesinin tümünü kapsayan bir fonksiyondur. Bu meseleyi bürokratik bir mesele olmaktan çıkartıp topyekun bir mesele olarak düşünmemiz gerekiyor. Bizim bunun için ekibimiz hazır. Bize Türkiye’nin birikimi lazım.

KISA SÜREDE İNŞA EDİLİR AMA KISA SÜREDE ZARAR DA GÖRÜR

Heyecanım çocukların heyecanı, öfkem çocukların öfkesi. İşin müjdeli kısmı şu; biz sadece regülasyon politikalarıyla herhangi bir maddi katkı gerekmeksizin mevcut şartları düzenleyerek çok büyük yol alabiliriz. Bunu çok kısa sürede yapmak mümkün. Eğitim uzun sürede inşa edilen ama kısa sürede zarar gören bir kurum. Milli Eğitim Bakanı kendisi için bir şey yapmaz, gelecek için yapar. Bizim duruşumuz geleceği inşa etmek noktasında.

BİZE ZAMAN VERİN

Eğitimde birlikte nehir yatağı açalım. Birlikte kotarabilirsek başarılı olacağız. Bize biraz zaman verin. Hemen beklemeyin. Eğitim 50 yıllık bir sorun. Bütün arkadaşlarımın katkısını bekliyorum. Vereceğimiz eğitimde bizim çocuklar robotların yapamadıklarını yapacak. Bu şekilde yetiştirmemiz gerekiyor.

Eğitim bakanlığında bir şey yok değil. Gerçekten bu kurumda birçok şey var.

 

MASADAKİ TUZLUĞUN YERİNİ DEĞİŞTİRİP, SİSTEM DEĞİŞTİ DEMEYECEĞİZ

Eğitimde değişiklikleri yaparken bir masadaki tuzluğun yerini değiştirip sistem değiştirdiğimizi söyleyemeyeceğiz. Masayı yeniden inşa edeceğiz. Bunu da bir bürokrat, bir bakan olarak değil, ülkenin evladı olarak yapacağız

EĞİTİM UZUN SOLUKLU İŞ

Eğitimin uzun soluklu bir iş olduğu konusunda mutabakat olmalı. Uzun sürede inşaa edilen kısa sürede zarar görür. İyi bir milli bakanı kendi dönemi için değil, gelecek için yapar. Geleceği inşaa etmek gerek. Bunun anlamı birşey yapmayacağım demek değildir.

PEDAGOJİ MEMNUNİYETLE İNŞAA EDİLMEZ

Pedagoji memnuniyetle inşa edilen bir mesele değil. Bazı sıkıntıları da beraberinde getirir.

2 ay içinde 3 yıllık bir program açıklayacak. Yol haritamız budur. Toplumla makro paylaşımla bulacağız ve nereye geleceğimizi hayal ve arzuları paylaşacağız.

HİÇBİR VELİ SÜRPRİZLE KARŞILAŞMAYACAK

Ama hiçbir veli öğrenci sürprizle karşılaşmayacak, oyunun ortasında kural değişmeyecek. Elbette hatamız olacak, ama ilke olarak böyle bir yaklaşım olacak.

TEMEL KAVRAM ADALET OLACAK

Temel kavram adalet olacak. Meslek hayatımızda eğitim teorisi ve eğitimsel kavramlar arasında eşitlik ikinci ana planda. İlk planda adalet olacak. Dezavantajlı çocukların adalete ihtiyacı var, eşitliğe ihtiyacı yok.

ADALET ŞİAR OLACAK

Bazı mesajlar alıyorum ‘Özel okullaşma yüzde 50 olacak bunun için gelen bakan var’ diye. Bir bakan olarak değil, görev alan olmaya çalışacağım. 'Bakan' değil, 'görmeye çalışan' olacağım. Adaleti şiar edineceğim.

ÖNCELİKLERİMİZ NELER OLACAK

Önceliklerimiz dezavantajlı çocuklar olacak. Önceliklerimiz öğretmenler olacak. Şeffaf olacağız.

VERİYE DAYALI POLİTİKA

Veriye dayalı politika üreteceğiz. Veri kullanılmadan üretilen politikalar bizi sıkıntıya sokuyor. Big data konusunda, yapay zeka konusunda bakanlık olarak neler yapılabileceğine bakacağız.

Eğitim ihraç edilir ama ithal edemezsiniz. İthal ederseniz kopyala, kes yapıştır olur.

 

EĞİTİM DİPLOMA TEMELLİ OLMAYACAK

 

Diploma temelli değil, vasıf temelli eğitim olacak.

EĞİTİM MUHAFAZAKARDIR

Eğitim en muhafazakar gruptur. Buna direnç olacak. Çünkü çocukların hayatlarıyla ilgili bir konudur. Veliler elbette muhafazar olacak. Ama bu muhafazakarlığın bizi nasıl zehirlediğini de paylaşmak zorundayız.

LGS DEĞİŞECEK Mİ?

Bakan Selçuk sınav sisteminde değişiklik olup olmayacağına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

Sınavlardaki değişiklikler bir sistem değişikliği değildir,  uygulama değişikliğidir. Eğitimin dilinde bir karmaşa var. Bir uygulamada yapılan değişikliği, sistem değişikliği toplum sistem değişikliği olarak alıyor. Bizim açık denizde giden gemimiz var. Bu gemi yürüyor, çocuklar, okullar, öğretmenler içinde. Biz bu gemiyi iskeleye çekemeyiz. Bu gemi yüzerken bir tadilat içinde olacağız.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇOCUKLARI RAHATLATACAĞIZ

(Liselere geçiş) Önümüzdeki yıl sınavın çocukları huzursuz eden bölümleriyle ilgili önlem alacağız. Çok daha dingin bir sınav dönemi geçecek"

20-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş