Arama sonuçları

Servis krizi: Zamlar yeterli gelmedi, şoförler çalışmayı bıraktı

Servis krizi: Zamlar yeterli gelmedi, şoförler çalışmayı bıraktı

Servis krizi: Zamlar yeterli gelmedi, şoförler çalışmayı bıraktı. İstanbul'da okul servisleri işi arapsaçına döndü. Servisçiler, okul ve personel servisleri için yüzde 33.15 zam talep etmişti.

UKOME yüzde 11.5 zammı kabul etti. Zammın ardından İstanbul'da en kısa mesafede servis ücreti 271 lira oldu. Takvim'de yer alan habere göre, yüz yüze eğitimde kademeli sisteme geçilmesi, öğrenci sayısında düşüş yaşanması nedeniyle yeni zammı yeterli bulmayan pek çok servis şoförü çalışmayı bıraktı.

SERVİS KRİZİ: ZAMLAR YETERLİ GELMEDİ, ŞOFÖRLER ÇALIŞMAYI BIRAKTI

Veliler ise servislerin çalışmaması nedeniyle çocuklarını okula kendi imkanları ile götürüyor. Kimi veliler evden çalıştığı için bu durumun sorun olmadığını belirtirken; kimisi de işten izin alarak geldiğini ve servisler çalışmadığı için zorlandıklarını söylüyor.

Bu süreçte servislerin tam zamanlı çalışmamasına rağmen aylık ücret talep ettiğini anlatan velilerden Berat Santepe, şöyle dedi: "Servisler, haftada 1-2 defa gelmesine rağmen 5 gün hizmet veriyormuş gibi ücret alıyor. Maliyetleri düşecek, 3 gün çalışmayacaklar. Evden çalıştığım için servis kullanmıyoruz ancak 2 hafta sonra mecburen kullanacağız. Servisçiler ne derse de o ücreti vermek zorunda kalacağım."

'OLAĞANÜSTÜ HAL TARİFESİ İSTİYORUZ'

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Hamza Öztürk, yüzde 33.15'lik zam taleplerinin sadece pandemi süreci için geçerli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ayda 4 gün 3 öğrenci taşınsa bile ne arabayı ne şoförü kurtarıyor. Olağanüstü hal tarifesi istiyoruz. Az sayıda özel okul 'ücret farkını biz vereceğiz' dediği için çalışanlar var, onun haricinde servisler çalışmıyor. Ücretimizi günlük talep etsek hiç araç olmaz. Her halükarda aylık servis ücreti talep edeceğiz. Bu konuyu yeniden UKOME toplantısında gündeme getireceğiz."

30-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş