Arama sonuçları

SEV okullarına inovasyon laboratuvarları

SEV okullarına inovasyon laboratuvarları

SEV okullarına inovasyon laboratuvarları kuruldu. Türkiye’nin en köklü kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), bilgisayar ve iletişim çağının gereklerine göre öğrencilerini dünyadaki son teknolojik gelişmelerle buluşturuyor. SEV’e bağlı hizmet veren Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL) ve İzmir Amerikan Koleji’nde (ACI) kurulan teknoloji laboratuvarları, geleceğin mucitlerinin hizmetine sunuldu.

İNOVASYON LABORATUVARLARINDA NE YAPACAKLAR?

Üsküdar Amerikan Lisesi’nde (ÜAL), “Bir düş kur ve onu gerçekleştir!” mottosundan yola çıkarak kurulan Teknoloji İnovasyon Stüdyosu; öğrencilerin kurdukları düşleri hayata geçirebilecekleri çalışma alanlarından oluşturuldu. Üniversitedeki IT eğitimini lise düzeyinde uygulamayı hedefleyen ÜAL’de kurulan laboratuvarda, öğrenciler, üniversite projelerine daha lise yıllarından başlayacakları ekipman altyapısına ve çalışma alanlarına sahip oldular.

Teknoloji İnovasyon Stüdyosu’nda, birbirinden yaratıcı ürünleri geliştirmek amacıyla çalışmalara başlandı. Öğrencilerin; temel bilgileri aldıktan sonra kendi kurdukları düşlerin peşine düşmeleri, tüm okula bilgiyi yayan ve hayallerine ortak eden bir sorumluluk almaları amaçlanıyor. 

DERS: KATI CİSİMLER SINIF: MAKER ATÖLYESİ

Üsküdar Amerikan Lisesi’nin atölye ve sınıfların iç içe olduğu İnovasyon Laboratuvarı’ndaöğrenciler; fizikten kimyaya görsel tasarımdan müziğe her derste 3 boyutlu tasarımlarını basıyor, robotlar üretiyor, kod yazarak bu donanımlara ‘hayat’ veriyor, sensorlar ile deneyler yapıyor, dijital oyunlar yazıyor, bu oyunlardaki 3 boyutlu karakterlerini oluşturacak filmler çekiyor. Örneğin; grafik tasarım dersinde öğrenciler, hayal ettikleri bir objeyi 3 boyutlu olarak tasarlayıp, bu tasarımı atölyelerde 3 boyutlu yazıcılarda basabiliyor, bastığı ürünlerle yeşil perde ve MoCap stüdyosunu kullanarak kendi filmini, oyununu, tanıtım filmini oluşturabiliyor. Ya da matematik dersinde katı cisimler konusunu maker atölyesinde öğrenebiliyor.

DÜNYA DEVLERİ GARAJDA DOĞDU

İzmir Amerikan Koleji’nde (ACI) de Amazon, Apple, Google, HP gibi birçok dünya devi teknoloji markasının garajlarda ortaya çıkmasından ilham alınarak, ‘ACI Garage’ kuruldu. Üniversitelerin teknoloji parklarının liseye uyarlandığı ACI Garage’da;  öğrencilerin özellikle takım çalışmasının özendirilmesi hedefleniyor. Böylece; örneğin bir robot tasarımında, çizim programlama yetenekleri ile kodlamada alanında iyi olan öğrenciler bir arada çalışma ve birbirlerine tecrübelerini aktarma imkanı bulabiliyor.

05-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş