Arama sonuçları

Sınava hazırlık tatilde de sürüyor

Sınava hazırlık tatilde de sürüyor

Sınava hazırlık tatilde de sürüyor. İlk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarıyıl tatilinde. İkinci dönem ders zili 3 Şubat’ta çalacak. Öğrencilerin bir kısmı dinlenerek, bir kısmı ailesiyle keyifli vakit geçirerek tatilin tadını çıkarıyor. Ancak bu yıl lise ve üniversiteye giriş sınavlarına katılacak öğrenciler için tatil ders çalışmak demek.

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 7 Haziran’da, üniversiteye giriş sınavları da 20-21 Haziran’da yapılacak. O tarihe kadar öğrenciler soluksuz ders çalışacak.  

SINAVA HAZIRLIK TATİLDE DE SÜRÜYOR

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, yarıyıl tatilinde de gündüzleri sınava hazırlık kurslarına giden öğrenciler, akşam da evde test çözüyorlar. Bazı kurslarda günde 6-8 saat olmak üzere haftada 6 gün eğitim veriliyor. Bazıları ilk hafta 7 gün eğitim verip ikinci haftayı tatil ilan etti. Kimi kurslarda ise öğrenciler, iki hafta boyunca sadece iki gün tatil yapabilecekler.

Öğrencilerin çoğu, tatil yapamamaktan ve dinlenememekten şikâyetçi ancak iyi bir lise ve üniversite için çalışmak zorunda olduklarını belirtiyorlar.  Onlardan bazılarının görüşleri şöyle:

ÖZELLERDE EĞİTİME DEVAM

Bazı özel okullar da tatilde sınavlara hazırlık eğitimine devam ediyor. Bu okullarda 8. sınıf ve 12. sınıf öğrencilerinin tatili hızlandırılmış kurslarla geçiyor. Bu kurslarda konu tekrarları ve deneme sınavları yapılıyor. Çoğu özel okulda öğrenciler, ancak ikinci hafta tatile çıkabilecekler.

KAMPA GİRDİLER

Hem sınavlara çalışmak hem de tatil yapmak isteyenler için ise sınav kampları öne çıkıyor. Özel okullar ve kursların özellikle Akdeniz’de düzenlediği sınav kamplarıyla öğrenciler, beş yıldızlı otellere ders çalışmaya gidiyor. Böylelikle öğrenciler aynı zamanda tatil de yapmış oluyorlar. Öyle ki ocak ayındaki turistlerin yüzde 10’unu bu öğrenciler oluşturuyor.

SADECE DERS ÇALIŞIYORLAR

Feridun Efe Tetik: 8. sınıf öğrencisiyim. Şu an kursta test çözüyorum, konu tekrarı yapıyorum. Eksik konuları çalışıyorum. Sömestr tatili, LGS’ye girecek öğrenciler için çok değerli. Ben de bu süreyi boş geçirmemeye çalışıyorum. Kurstan arta kalan zamanlarda da evde ders çalışıyorum. Çünkü 

480 puan üstü almayı hedefliyorum.

Yusuf Dilek:

12. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl üniversite sınavına gireceğim. Tatilin ilk haftası kurs var. İkinci hafta yok. Ama o zaman da evde ders çalışacağım. Hedefim iyi bir üniversite kazanmak. O yüzden yoğun çalışıyorum.

‘NE TATİLİ?’

Tatilde sınava hazırlık yapan öğrencilerin ve velilerin sosyal medyadan paylaştıkları görüşler şöyle:

  • Oğlum 8. sınıfta. Kamp dönemi başladı, sabah 9.00’dan akşam 19.00’a kadar ders çalışıyor. Bu kadar emeğin sonucu bir hiç olacak diye korkuyoruz.
  • Verilen ödevler, 15 gün tam zamanlı çalışmayla yetişmeyeceği için mesai uygulamasına geçtik. Ne tatili Allah aşkına?
  • Karneni alıp eve gelmişsin bir de güzel bir takdir belgesi almışsın, annene gösteriyorsun, sana ilk dediği şey “Dershanenin kampı ne zaman başlıyor?” Gel de üzülme.
  • Sömestr tatili boyunca yatacaktık. Hangi yol bizi dershanelere sürükledi?

22-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş