Arama sonuçları

Sınavda derece yapan ŞEY öğrencilerine para ödülü

Sınavda derece yapan ŞEY öğrencilerine para ödülü

Sınavda derece yapan ŞEY öğrencilerine para ödülü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) alan başarılı öğrencilerden sınavlarda başarılı olanlara maddi destek sağlanacağını açıkladı.

Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2019 yılı bütçesini sundu. Selçuk, sunumunda başarıyla uyguladıklarını söylediği Şartlı Eğitim Yardımını (ŞEY) geliştirerek sürdüreceklerini açıkladı.

SINAVDA DERECE YAPAN ŞEY ÖĞRENCİLERİNE PARA ÖDÜLÜ

Dereceye giren ŞEY öğrencilerine de maddi destek sağlanacağını anlatan Selçuk şöyle dedi:

"MEB tarafından düzenlenen sınavlarda, illerinde ilk 10'a giren veya Türkiye genelinde ilk 20 bine giren ŞEY faydalanıcısı çocuklarımıza aylık 500 lira, üniversiteye giriş sınavında ilk bine girenlere de bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira nakdi destek sağlayacağız."

 

ŞARTLI EĞİTİM DESTEĞİ (ŞEY) NEDİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında yapılan Protokol çerçevesinde; 2003 yılından bu yana Türkiye çapında Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Programı uygulanıyor. Bu programa göre ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklarını düzenli olarak okula göndermeleri şartıyla her ay eğitim yardımı yapılıyor.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ŞEY ile ilgili verdiği bilgiler şöyle:

Okul öncesi ve ilköğretime devam eden erkek çocukları için 35 TL, kız çocukları için 40 TL, ortaöğretime devam eden erkek çocukları için 50 TL,  kız çocukları için 60 TL olmak üzere aylık destek verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan karşılanan şartlı eğitim yardımıyla 2003 yılından 2018 Nisan sonuna kadar ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizin annelerine 6 milyar 482 milyon 550 bin 446 TL ödeme yapıldı.

08-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin