Arama sonuçları

Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları ve taban puanları açıklandı

Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları ve taban puanları açıklandı

Sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları ve taban puanları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), liselere yerleştirme sonuçlarını açıklamasının ardından bu kez LGS'de nakil uygulaması olacak. MEB, e-okul sitemi üzerinden okulların boş kontenjanlarını ve oluşan taban puanlarını açıkladı.

OKULLARIN TABAN PUANLARI AÇIKLANDI

ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınavla yani LGS puanıyla öğrenci alan okullar için tercih yapan aday sayısı 437 bin 70 oldu. Bu adayların 127 bin 283’ü LGS puanıyla öğrenci alan bir liseye yerleşti. LGS puanıyla tercih yapanların 309 bin 787’si sınavla öğrenci alan okullara yerleşemedi. Sınavla öğrenci alan liselerde 197 kontenjan boş kaldı. Sınavla öğrenci alan liselerde Anadolu liselerinin tümü doldu, boş kontenjan imam hatip ve meslek liselerinde kaldı. 197 boş kontenjanın 65’i Anadolu imam hatip liselerinde, 132 ise meslek liselerinde. 

EK YERLEŞTİRMELER NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmeye esas nakil süreci 4 dönemde yapılacak. Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okuldan memnun olmayanlar için alternatif kontenjanlar bulunuyor. Kontenjan yapısının, tüm öğrencilerin bir okula yerleştirilebileceği kadar hatta daha fazla olduğu bildirildi. 

4 KEZ TERCİH YAPACAKLAR 

Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül'de nakil için her gruptan en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecekler. Öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde hangi okulda kaç kontenjanın boş olduğunu görebilecek. Bu dönemde öğrenciler, istedikleri okulların boş kontenjanı olmasa da boşalabilecek kontenjanlar için de tercihte bulunabilecek.

TERCİHTE BULUNMAYAN NE OLACAK?

İlk tercih döneminde tercih yapmayan öğrenciler de nakil tercihinde bulunabilecekler. Nakil yerleştirme sonuçları her yerleştirmeye esas nakil dönemini takip eden 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül tarihlerinde açıklanacak.

Tercihleri doğrultusunda yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde de hiçbir tercihine yerleşemeyen veya hiç tercih yapmayan öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların boş kontenjanlarına yerleşebilmek için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına 10-14 Eylül arasında başvurabilecekler.

30-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş