Arama sonuçları

Sınıf öğretmenlerinin 20 bini norm fazlası mı olacak?

Sınıf öğretmenlerinin 20 bini norm fazlası mı olacak?

Eğitimciler 25 Kasım'dan itibaren 20 bin norm kadro fazlası sınıf öğretmenin çıkacağını söylüyor ve "Çözümü ne olacak?" diye soruyor.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) norm güncelleme işlemleri 25 Kasım da bitiyor. Eğitimcilere göre norm güncelleme işlemleri bitince en az 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak. İşte bu tablonun nasıl ortaya çıkacağına ilişkin eğitimcilerin gerekçeleri: 

4+4+4 BAŞLAYINCA: 2012 yılında 4+4+4 eğitim sisteminin yaşama geçmesiyle birlikte 66 aylık çocukların okula zorunlu kaydı yapıldı. Aynı zamanda 60 aylık çocuklar okula başlatıldı. İlkokula başlama yaşının düşmesiyle birlikte 1.sınıf kayıtları geçmiş yıllara göre 2 kat arttı. 

BU ÇOCUKLAR MEZUN OLUYOR: 2012 yılında 1.sınıf şube sayısı da her zamankinin iki katı oldu. Şimdi o şubeler mezun oldu. Okul yaşı ile ilgili düzenleme yapıldı ve 66 aylıklarda zorunluluk kaldırıldı. 

NORM KADROLAR GÜNCELLENİYOR: Şimdi de norm kadrolar güncelleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl yayınladığı şube sayılarına göre 15 bin sınıf öğretmeni  norm fazlası olacak. Zaten il ve ilçe emrinde yaklaşık 5 bin norm fazlası sınıf öğretmeni vardı. Toplamda sınıf öğretmeni norm fazlası sayısı 20 bin olacak.

SINIF ÖĞRETMENİ AÇIĞI KAÇ: Sınıf öğretmeni açığı ise 6 bindi. 8 bin sınıf öğretmeni ise meslekten ihraç edildi. Şu anda sınıf öğretmeninde açık sayısı 14 bin oldu. Ekim ayı içerisinde 4 bin sınıf öğretmeni ataması oldu açık sayısı 10 bine düştü. 

RESEN ATAMA YAPSA BİLE: Bu sayılar yaklaşık sayıları ifade ediyor. Ama norm kadro güncellemesi yapıldığında haklı olduğumuz görülecek. Ülke genelinde en az 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacak sınıf öğretmeni açığı ise en fazla 10 bin. Yani Milli Eğitim Bakanlığı resen atama yapsa bile norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu çözülemeyecek.

MEB BU DURUMDA NE YAPACAK? Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda ne yapmayı düşünmektedir ? Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki kalıcı çözümü nedir?

ÇÖZÜMÜN YOLU DİPLOMAYA BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ: Norm fazlası öğretmen sorunun kalıcı çözümü: Diplomaya yönelik alan değişikliğinin bütün normlar açılarak yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak yapılmasıdır. Neden bütün normlar açılarak diyoruz çünkü 2013 yılında yapılan alan değişikliğinde 15 bin civarında öğretmen alan değişikliği yaptı. Bu yıl yapılacak yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinde bütün normlar açılarak yapılsa norm fazlası sınıf öğretmeni sorunu tamamen çözülmese de büyük oranda azalacaktır.

41. TERCİH HAKKI: 10 bin norm fazlası sınıf öğretmeni sorununun tamamen çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığının Diplomaya yönelik alan değişikliğini yönetmelikteki hali ile aynen yayınlanması, en az 40 tercih hakkı verilmesi ve en son 41. tercihi için de "Boş olan herhangi bir eğitim kurumuna atanmak istiyorum" hakkını vermelidir. Bu şekilde yapılacak alan değişikliğinde sınıf öğretmeni norm fazlası sorunu içinden çıkılmayacak bir durum olmaktan çıkacaktır ve kalıcı olarak çözülecektir.

 

05-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş