Arama sonuçları

Sırada 09.45 mağdurları mı var?

Sırada 09.45 mağdurları mı var?

Sırada 09.45 mağdurları mı var? ÖSYM’nin başvurularını tamamlayamayan LYS adayları için bir günlük ek süre vermesinin ardından bu kez de Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda uygulanan 15 dakika erken gelme kuralı yüzünden sınava giremeyen “09.45 mağdurları"  için de yeni bir sınav olabilir mi?” sorusu yöneltilmeye başlandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir bugün yaptığı açıklamada haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvurularını tamamlayamadıkları için ek süre isteyen adaylar için karar aldıklarını söylemişti. Buna göre adaylar başvurularını tamamlamak için 28 Nisan’da sistemin açılacağını ve başvuruların alınacağını açıkladı.

HANGİ SINAVLARA EK SÜRE VERİLDİ?

Demir, uzatma kararının aynı zamanda hangi sınavları kapsadığını da şöyle açıklamıştı:

“ALES, KPSS ve Adalet Bakanlığı sınavlarına süresi içinde başvuru yapmayan adaylara yönelik bir karar aldık. Buna göre, LYS adayları için 28 Nisan'da, ALES adayları için 27 Nisan'da, KPSS A Grubu ve Öğretmenlik ile KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavları için 3 Mayıs'ta, KPSS A Grubu Alan Bilgisi sınavları için 4 Mayıs'ta, Adalet Bakanlığı sınavları için de 17 Mayıs'ta bir günlük süre ile başvuru sistemini açacağız."

Başvuru tarihleri son bulan bu sınavlarla ilgili birer günlük uzatma kararı alan ÖSYM’ye bir çağrı Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’tan geldi. Bu kararın adayların mağduriyetini gidereceğini söyleyen Malkoç,  LYS, ALES ve benzeri sınavlarda ÖSYM'nin koyduğu süre içinde müracaat edemeyen ve sınav için yatırması gereken parayı zamanında yatıramayan yüzlerce öğrencinin kendilerine başvurduklarını söyledi.

SIRADA 09.45 MAĞDURLARI İÇİN KARAR BEKLENİYOR

Sınavlarla ilgili mağduriyet müracaatlarının bini aştığını aktaran Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başvuranlar arasında ilk 4 bine, ilk 5 bine giren öğrenciler de vardı. Başvuranlardan bir tanesi annesi kanser olmuş, o telaşla yatıramamış. Bir başkası trafik kazası geçirmiş o telaşla yatıramamıştı. Dolayısıyla mağduriyetleri vardı, eğitim hak ve hürriyetleri konusunda kısıtlamaları vardı. Bu imkanın getirilmesinin hiç kimseye zararı olmadığı gibi mağdur olan öğrencilere faydası olmuştur. Bunun arkasından hemen 09.45 mağdurları konusunda da ÖSYM'nin adım atmasını bekliyoruz, istiyoruz. Hatırlanacağı gibi daha önce de öğrencilerin 12 Mart'ta girmiş oldukları YGS'de, sınavları iptal edilen öğrenciler vardı. Onlar kurumumuza müracaat etmişlerdi, biz de ÖSYM yetkilileriyle görüşerek dostane çözüm bulmuştuk. Bu olay da alınan dostane bir çözümdür. Umut ediyorum ki ÖSYM yetkilileri 09.45 mağdurları için de bir açıklama yapar, biz o açıklamayı kendilerinden bekliyoruz.

25-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin