Arama sonuçları

Sömestr tatili: Anneler estetiğe, babalar saç ekimine

Sömestr tatili: Anneler estetiğe, babalar saç ekimine

Sömestr tatili: Anneler estetiğe, babalar saç ekimine. 18 milyon öğrenci karnelerin alınmasıyla birlikte iki haftalık sömestr tatiline çıktı. Öğrenciler bu süre içinde dinlenecek, derslerini tekrar edecek ve ikinci dönem için hazırlanacak. Öğrenciler gibi birçok aile için de okulların tatil olması değerlendirilecek bir fırsat olarak görülüyor. Bu dönemde birçok aile ise “sağlık” ile ilgili karar alıyor. Sömestr tatilinde kadınlar özellikle estetik, erkekler ise saç ekimine yönleniyor.

 

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye'deki sağlık turizminin hızlı bir şekilde iyi aşamalara geldiğini belirtti. Çakmak, Türkiye'de sağlık turizmi altyapısının çok iyi seviyede olduğunu, çok yetenekli doktorların bulunduğunu ifade etti.

 

SÖMESTR TATİLİ: ANNELER ESTETİĞE, BABALAR SAÇ EKİMİNE

Çakmak, sömestr tatilinde gelen taleplere bakıldığında erkeklerde saç ekimi ve kadınlarda estetiğin yoğunlukta olduğuna işaret etti. Çakmak, sömestirde, termal bölgelerde iç turizm hareketliliğinden dolayı yüzde 100 doluluğa ulaşıldığını söyledi.

Çakmak, 165 ülkeden yabancı sağlık turisti ağırladıklarını belirterek, şöyle dedi: “Bunların içinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımız da mevcut. Sağlık sorunlarını erteleyebiliyorlarsa erteliyorlar ve özellikle sömestir gibi tatil dönemlerinde Türkiye'ye geldiklerinde çözmeye çalışıyorlar. Böylelikle hem ülke ekonomimize katkı yapmış oluyorlar hem de Türk doktorlarına kendilerini emanet ediyorlar."

Çakmak, hem yurt dışı hem de yurt içi hareketlilikten dolayı özellikle ocak ve şubat ayının çok yoğun geçtiğini aktararak, sağlık turizminde iyi bir ivme yakalandığını ve bunun artarak devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

GELİR HEDEFİ NEDİR?

Çakmak, 2 milyon turist ve 20 milyar dolar turist hedefinin bulunduğunu anımsatarak, şunları söyledi:  "Şu anda TÜİK üzerinden değil de kendi konsey üyelerimiz aracılığıyla yaptığımız istatistiklerimiz var. Buna göre, 2019'u 1 milyon 87 bin sağlık turisti ve 10,2 milyar dolarlık bir gelirle kapattık. Bu henüz TÜİK'in rakamlarına yansımıyor, çünkü daha resmi kurumlardan elde etmek istediği istatistikler var. Bizim konsey üyelerimizden elde ettiğimiz bilgiler doğru."

İKİNCİ DÖNEM 3 ŞUBAT'TA BAŞLIYOR

2019-2020 öğretim yılının ikinci dönemi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takvimine göre 3 Şubat’ta başlayacak. İkinci dönemin ara tatili ise 6-10 Nisan tarihleri arasında olacak.

13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanacak ve öğrenciler 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

19-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş