Arama sonuçları

Sömestr tatili en iyi nasıl geçirilir?

Sömestr tatili en iyi nasıl geçirilir?

Sömestr tatili en iyi nasıl geçirilir? Karne alan öğrencilerin de velilerin de en sık sorduğu sorulardan birini de işte bu soru oluşturuyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini aldı ve iki haftalık tatile çıktı. Öğrencilerin bazıları belki aileleri ile tatile gidecek. Ancak uzmanlar bu iki haftalık tatilin en iyi şekilde geçirilmesi gerektiğini söylüyor. 

Nesibe Aydın İlkokulu Rehberlik Zümre Başkanı Psikolog Mine Gençer sömestr tatiline giren öğrencilere “tatili hakettiniz” diyerek, bu tatil süresince neler yapabileceklerini şöyle anlattı. 

ÖĞRENCİLERE ÖNERİ: Tatilde öncelikle dinlenmelerini, uykularına dikkat etmelerini ve bu soğuk mevsimde hastalanmamak için sağlıklı besinler tüketmelerini öneriyoruz.

ÖĞRENCİLERE ÖNERİ KİTAP: Çocuklar bu dönemde hayal güçlerini geliştiren önemli arkadaşlarını yani kitaplarıyanlarından hiç ayırmamalılar. Fırsat buldukça okudukları kitaplar sayesinde, kelime hazinelerinin arttığını, kendilerini sözel olarak daha iyi ifade edebildiklerini, duygularını daha rahat anlamlandırabildiklerini göreceklerdir. Kitapların sihirli dünyasına adım atabilmeleri konusunda aileler de, doğru rol model olma sorumluluklarını unutmamalıdır. 

TEKNOLOJİ NASIL KULLANILMALI? Tatil süresince ailelerinin onayı ve sınırları ile yaşlarına uygun olarak teknolojiyi de kullanabilirler. Tek taraflı bir iletişimin olduğu teknolojik aletlerin özellikle küçük yaş çocuklarının gelişimini olumsuz etkilediği artık bilinen bir gerçek. Ailelerin kendi teknoloji kullanımlarını da bu anlamda gözden geçirmelerinde fayda görüyoruz.

ANNE BABALARA ÖNERİLER: Tatil süresince çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyen anne babalar için birliktekurabiye yapımı, yap-boz tamamlama, çocuğun seçeceği bir çiçeği satın aldıktan sonra bakımını çocuğun üstlenmesi gibi etkinliklerin yanı sıra evde ailecek sinema saati de önerilebiliriz.

ÖĞRENCİLERE ÖNERİ UYUM SAĞLAMA: Tatil süresince okul dönemindeki uyuma ve kalkış saatlerine mümkün olduğunca uyabilmeleri tatil bitiminde çocukların okula uyumlarını kolaylaştıracaktır.

 

20-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş