Arama sonuçları

Son nakilden sonra ‘nakil komisyonları’ kurulacak mı?

Son nakilden sonra ‘nakil komisyonları’ kurulacak mı?

Son nakilden sonra ‘nakil komisyonları’ kurulacak mı? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan nakil uygulamasında son dönem başladı. Öğrenciler bu dönem merkezi olarak yapılacak son nakil yerleştirmesine katılacak.

 

SON NAKİLDEN SONRA ‘NAKİL KOMİSYONLARI’ KURULACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz 30 Temmuz’da açıkladığı merkezi yerleştirme sonuçlarına göre yerleşemeyen öğrenci sayısı 91 bin 687 olmuştu. Bu sayı birinci nakil dönemi sonunda 46 bin 17'ye ve ikinci nakil dönemi sonunda da 15 bin 574'e düşmüştü. Geçtiğimiz 3 Eylül’de açıklanan 3’üncü nakil uygulamasında ise açıkta kalan öğrenci sayısı 8 bin 738'e geriledi. MEB, herhangi bir liseye yerleşemeyen bu öğrencilerin, dördüncü nakil döneminde bir okula yerleştirilmesini hedefliyor. LGS nakillerinin 4’üncüsü için tercihler 6 Eylül’de son bulacak. Yerleştirme sonuçları da 8 Eylül’de açıklanacak.

Velilerin aklındaki soru ise bu son nakil uygulamasında da çocukları yerleşemezlerse ne olacağına ilişkin.

 

İL VE İLÇE KOMİSYONLARI KURULACAK

Bunun yanıtını da LGS yerleştirmeleriyle ilgili çıkan ilk kılavuz veriyor. Bu kılavuza göre açıkta kalan öğrenciler için  İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları kurulacak. Bu komisyonlar 10-14 Eylül tarihlerinde bu öğrencilerin tercihlerini alacak. 16 Eylül’de de bu yerleştirme sonuçlarını açıklayacak.

 

AÇIK LİSEYE GİDECEKLER

İl ve ilçelerde kurulan bu komisyonlarda da yerleşemeyen öğrenciler için adres ise açık liseler olacak. Bu durumda aileler ya çocuklarını açık liseye, ya imam hatip ya da meslek liselerine ya da özel okullara yollamak zorunda kalacak.

 

 

 

04-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş