Arama sonuçları

Soros üniversitesini Viyana’ya taşıyacak

Soros üniversitesini Viyana’ya taşıyacak

Soros üniversitesini Viyana’ya taşıyacak. Macaristan doğumlu Amerikalı iş adamı George Soros, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bulunan Orta Avrupa Üniversitesi’ni (Central European University-CEU), bu ülkede yaşanan "baskılar" nedeniyle Avusturya'nın başkenti Viyana'ya taşımak için görüşmelerde bulundu. 

Kurucusu olduğu Açık Tıp Enstitüsü’nün 25'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Viyana'da düzenlenen etkinliğe katılan Soros, Eğitim Bakanı Heinz Fassmann ile bir araya geldi.

SOROS ÜNİVERSİTESİNİ VİYANA’YA TAŞIYACAK

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fassmann, CEU'nun Viyana'ya taşınma olasılığının kendisini memnun ettiğini söyledi. Fassmann, "Viyana'nın üniversiteler için merkez olmasını güçlü bir şekilde destekliyorum" dedi.

Aşırı sağcı koalisyon ortağı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) Soros'a yönelik eleştirilerine ilişkin bir üzerine Fassmann, ülkede özgür eğitimin en önemli kazanımlardan biri olduğunu belirterek, bu alandaki çabaların karalanmaması gerektiğini dile getirdi.

Basına açıklama yapmayan Soros'un Viyana ziyaretinde, konuyu Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile de görüştüğü belirtildi. 

AÇIK TOPLUM VAKFI’NI DA TAŞIDI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ciddi sorunlar yaşayan Soros, bu gerginlik nedeniyle Budapeşte'de bulunan Açık Toplum Vakfı’nın ofisini nisanda Berlin'e taşıma kararı almıştı. 

MACAR HÜKÜMETİ İLE SORUN YAŞIYOR

Mülteci ve göçmen karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Soros'u, finanse ettiği sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yılda 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya taşımaya çalışmakla suçluyor. Macar hükümeti, geçen aylarda ülke genelinde Soros karşıtı kampanya başlatmıştı.

Macaristan Ulusal Meclisinde 4 Nisan 2017'de kabul edilen kanuna göre, yabancı üniversitelerin ülkede faaliyet gösterebilmesi için söz konusu üniversitenin bağlı olduğu ülke ile Macaristan hükümeti arasında anlaşma imzalanması gerekiyor. CEU, hükümetin şartlarını yerine getirmesine rağmen Macar tarafı üniversiteyle anlaşmaya yanaşmıyor. Bu durum, Orban'ın Soros tarafından finanse edilen üniversiteyi kapatmak istediği yönünde yorumlanıyor.

BAŞBAKAN ORBON SOROS BURSUYLA OKUDU

Macaristan Başbakanı Orban, Soros'un bursuyla, 28 yıl önce Oxford Üniversitesi’nin Pembroke Koleji’nde "İngiliz liberal felsefe tarihi" öğrenimi gördü. Orban'ın, CEU'yu kapatmaya çalıştığı iddiasıyla AB'den sert tepkilere maruz kalması ve Macaristan hakkında ihlal prosedürü başlatılması, dikkatleri Macaristan'daki Soros etkisine çekti.

CEU yönetimi, 25 Ekim'de yaptığı açıklamada, Macar hükümetinin aralık ayına kadar anlaşmayı imzalamaması durumunda Viyana'ya taşınma kararı aldığını duyurmuştu.

20-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş