Arama sonuçları

Soru sayısı 100 olsun, iki oturumda yapılsın

Soru sayısı 100 olsun, iki oturumda yapılsın

Soru sayısı 100 olsun, iki oturumda yapılsın. Geçtiğimiz 19 Eylül'de kaldırılan TEOG'un yerine gelen yeni sınav ve yerleştirme sistemi henüz netliğe kavuşmadı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçtiğimiz 5 Kasım'da açıkladığı sisteme göre öğrencilerin yüzde 92'si adreslerine göre oluşturulacak eğitim bölgelerindeki okullara yapacakları 5 tercihe göre yerleşecek. Yüzde 8'i ise 600 okul için temel derslerden yapılacak merkezi sınavın sonuçlarına göre bir liseye girecek. 60 soruluk sınavın soruları 6, 7 ve 8'inci sınıf müfredatından çıkacak. 

SORU SAYISI 100 OLSUN İKİ OTURUMDA YAPILSIN

Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre Yılmaz'ın önceki gün partisinin milletvekillerine liseye geçiş sistemini anlattığı sunumunda sınavın soru sayısının 60'dan 80'e çıkacağını, soruların bu yıl geçerli olacak şekilde 8'inci sınıf müfredatına kapsayacağını ve 3 yanlışın bir doğruyu götüreceğini belirtmesi yine velilerin kafasını karıştırdı. Biz de sınavla ilgili bu değişiklikleri ölçme değerlendirme ve rehberlik uzmanlarına sorduk. 

İşte yanıtlar: 
 

4 TEMEL DERSTEN İKİ OTURUMLU SINAV OLSUN
 

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal
80 soru da az. Çünkü bu sınava kendine güvenen, başarısı daha yüksek adaylar girecek. Yarışacak bu kitle heterojen değil, başarıları birbirine yakın homojen kitle olacak. Bu adayları ayırabilmek için soru sayısı daha zor ve 100'den az olmamalı. Ayrıca yaş düzeylerini dikkate alındığında sınav tek oturumlu değil, sayısal ve sözel olmak üzere 2 oturumlu olmalı. Sınav 4 temel dersten Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilimlerinden oluşmalı. Soruların ağırlıkları, kaç tane olacağı önemli. Soruların dağılımı ders saatlerine göre yapılabilir. Bu şekilde daha güvenilir olur. Yanlışın doğruyu götürmesi şans faktörünü kaldırdığı için sıralama sınavları için geçerli kuraldır. 

 

100'DEN AZ SORU OLMASIN, YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRMESİN
 

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kutlu
Soru sayısı 100'den aşağı olmamalı. Bu sınavlar kapsam bazlı sınavlar olduğu için yanlış doğruyu götürmemeli. Aksi halde özel kursları desteklersiniz. Çünkü bu kez de ‘doğru teknikler' adı altında sanki çoktan seçmeli sorularda farklı bir yöntem izlenecek gibi kurslar düzenlemeye başlayacaklar. Şans faktörü düşük puanlı öğrencileri zaten üst sıralara taşımayacak. Bu yüzden de yanlışın etkisiz olmasında sakınca yok. Burada başka bir sorun da sınavla öğrenci alacak okulları seçmek için il milli eğitim müdürlerine "iyi okul" tanımlaması yaptırılıyor olması. Bir okulu iyi yapanın yüksek puanlı öğrencilerin o okulu tercih etmesidir. Sizin seçmenizle bir okul iyi okul olmaz. 

 

YANLIŞIN DOĞRUYU GÖTÜRMESİNE ÖĞRENCİ ALIŞKIN DEĞİL
 

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt 
Soru sayısı olarak 60 zaten yetersizdi, 80'de yetersiz, en az 100 olmalı. Soruların hangi derslerden kaç tane olacağı, katsayıları bir an önce açıklanmalı. Ayrıca 6 ve 7'den soru çıkacak mı? Soruların 8'inci sınıftan sorulması gerekiyor. 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi hata olur. Öğrencilerin TEOG sınavlarından da alışkın olmadığı bir tarz bu. 

 

16-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş