Arama sonuçları

Soruların tümü açıklanacak

Soruların tümü açıklanacak

ÖSYM, 2016-Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) sorulan soruların tamamının “Temel Soru Kitapçığı” adı altında ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanacağını duyurdu.

ÖSYM, 2016 YGS sorularının bir defaya mahsus kullanım hakkı için ödenmesi gereken ücreti de açıkladı. Ücretler görsel medya kuruluşları için 200 bin, yazılı basın kuruluşları için 50 bin TL olarak belirtildi.

YÜZDE 20'Sİ AÇIKLANIYORDU
Üniversite sınavları başta olmak üzere bir süredir ÖSYM sınav sorularının tümünü açıklamak yerine yüzde 20'sini kamuoyu ile paylaşmayı tercih ediyordu. Gerekçesi ise daha sonraki sınavlarda kullanmak üzere "soru havuzu" oluşturmak. Oysa YGS'ye giren 2 milyondan fazla aday bu soruları zaten görüyor ve sınavın ardından da şifreleri ile sisteme girdiklerinde bu sorulara ulaşabiliyor. 

2 MİLYON GÖRÜYOR SIR MI OLUR?
"2 milyonun gördüğü sorular sır mı olur?" diye soruları açıklamadığı için eleştirilen ÖSYM bu kez bu eleştirileri ciddiye aldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir de aday şifresi ile girdiğinde bu soruları isteyen herkesin görebileceğini söyleyerek, "Aday evinde tüm soruları gördükten sonra o sorunun başka bir sınavda kullanılma şansı kalmadı. Dolayısıyla başlangıçtaki amaçlardan birisi tamamen ortadan kalktı. Tüm soruları açıklama konusunu ÖSYM Yönetim Kurulu'nda görüşeceğiz" demişti.

LİSE ÖĞRETMENLERİ DE HAZIRLADI
Bu yıl üniversite sınavları sorularının bir kısmını lise öğretmenlerinin hazırladığı ortaya çıktı. ÖSYM Başkanı Demir, bu yıl ilk kez soru havuzunda lise öğretmenlerinin de katkısını almaya başladıklarını bildirdi. Kendi öğrencilerinin gireceği sınav için bir lise öğretmeninin soru hazırlamasının "yanlılık riski doğurabileceğini" vurgulayan Demir, ancak soruların herhangi bir grup tarafından hazırlanmaması nedeniyle bu riskin bulunmadığını söyledi.

Demir, "Çünkü şu anda matbaada seçilmiş sorular içinde bir lise hocasının hazırladığı sorular da tesadüfen çıkabilir. Ama zaten bir sorudan fazla herhangi bir kişinin hazırladığı sorunun çıkma ihtimali yok. Dolayısıyla havuza lise hocalarının da katkısını almanın yeni metodolojide çok mahsuru olmadığını düşünüyoruz. Havuzu büyütmede, zenginleştirmede lise hocalarımızın da katkısını alacağız. Bu sınavda da lise hocalarının hazırladığı sorular çıkabilir" diye konuştu.

 

09-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş