Arama sonuçları

Sosyal medya depresyona mı neden oluyor?

Sosyal medya depresyona mı neden oluyor?

Sosyal medya depresyona mı neden oluyor? Sürekli gündeme gelen konulardan birisi de sosyal medyada geçirilen zamanın aslında yalnızlık ve depresyona yol açabileceğini vurgulaması. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda bu net biçimde kanıtlanmamıştı. Ancak sosyal medya ile depresyon arasında ilişki bulundu.

SOSYAL MEDYA DEPRESYONA MI NEDEN OLUYOR?

Market Watch'ın haberine göre, Pensilvanya Üniversitesi'nden psikologların yaptığı çalışmada, ilk kez sosyal medyada geçirilen zaman ile depresyon ve yalnızlık hissi arasında nedensel bir ilişki olduğu ortaya konuldu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ İNCELEDİLER

Çalışmanın lideri Profesör Melissa Hunt ve ekibi, birkaç hafta boyuna 143 üniversite öğrencisinin ruh halini ve mutluluk hissini 7 farklı skala kullanarak test etti.

Katılımcıların yarısı, belirlenen sosyal paylaşım sitelerini kullanmaya normal şekilde devam etti. Diğer yarısının belirlenen her bir sosyal paylaşım sitesini günde 10'ar dakika kullanmasına izin verildi.

Kullanım, katılımcıların telefonlarından pil verilerini gösteren düzenli ekran görüntüleri alınarak izlendi.

KULLANMAYI AZALTANLARDA DEPRESYON DÜŞTÜ

Çalışma boyunca sosyal medyada vakit geçirme süresini azaltan kullanıcıların depresyon ve yalnızlık hissinde "klinik olarak belirgin" düşüş gözlendi. Sosyal medya alışkanlığını değiştirmeyen katılımcıların sonuçlarında değişiklik kaydedilmedi.

Araştırmanın lideri Hunt, şöyle dedi: "Üç hafta boyunca, sosyal medya kullanımını sınırlayan kişilerdeki depresyon ve yalnızlık hissi oranlarında kayda değer düşüş olduğunu gördük."

DAHA DA YALNIZLAŞTIRIYOR

Araştırmacılar, Facebook, Instagram ve Snapchat'in yalnız ve depresif kişiler tarafından sevilmediğini, aksine bu mecraların söz konusu kişileri daha da yalnızlaştırdığı ve depresyona soktuğunu belirtti.

Daha önce, bu konuda yapılan çalışmalar sosyal medya kullanımı ile depresyon ve yalnızlık hissi arasında korelasyon olduğunu ortaya koyarken, bu çalışma her ikisi arasındaki "nedensel ilişkiyi" gösterdi.

Çalışmanın sonuçları "Journal of Social and Clinical Psychology"de yayımlanacak.

12-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş