Arama sonuçları

Sosyal medya staj ve işinizden etmesin

Sosyal medya staj ve işinizden etmesin

Günümüzde gençler kendilerini sosyal medyada ifade ediyor. Ancak sosyal medya hesaplarınızın iş ararken ya da staj yeri bulmaya çalışırken ne kadar etkili olduğunu biliyor musunuz?

Sosyal medyada yaratılan imaj, iş arayanların kendilerini tanıtmak için oluşturdukları CV’nin bir adım önüne geçmiş durumda. Günümüzde işverenlerin, adayların CV’lerinden önce sosyal medyada paylaştıkları profil fotoğraflarını ve özel bilgilerini değerlendiriyor. Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ferah Onat, “İş arayanlar sosyal medyada önyargı yaratacak paylaşımlardan uzak durmalı” diyor.  

İMAJINIZI İYİ YÖNETİN, İŞİ KAPIN 
Günde ortalama 3 saatini internet başında geçiren gençler, artık sosyal medya üzerindennerede ne yaptığını,  ne yediğini, arkadaşlarını, tuttuğu takımı veya siyasi partiyi hatta en özel duygusal anlarını paylaşmaktan çekinmiyor. Tersine yaşadıkları her anı sosyal medya hesapları aracılığıyla duyuruyor. 

Bu durum da iş arayan gençleri ya da stajyerlerini gerçekten tanımak isteyen işverenler için sosyal medya sonsuz bir kaynak oluyor. İş arayan ya da staj yeri peşinde olan gençlerin sosyal medya imajını iyi yönetmesi gerektiğini vurgulayan Ferah Onat şu uyarılarda bulunuyor: 

E-POSTA ADRESİNDE TAKMA İSİM OLMASIN: “İş için bir kuruma başvurduğunuzda işvereniniz sizi merak edebilir. Bu yüzden sizi çeşitli arama motorlarında aratabilir. Öncelikle elektronik posta adreslerinin isim ve soy isimden oluşmasına dikkat edilmeli ve takma isimlerden uzak durulmalı. Kimlerle arkadaşlık kurduğunuz, takip ettiğiniz kişiler, üye olduğunuz gruplar da sizin nasıl biri olduğunuz konusunda ışık tutabilir. Fazla fanatik ve karşıt tavır sergilemek özelikle iş arama sürecinde olan adayların imajını olumsuz yönde etkileyebilir.

TANIMLAMALARDAN UZAK KALIN: Profil fotoğrafları ise yüzler görünecek şekilde, siyasi ve dini kimlik tanımlamalarından uzak olmalı. Yüz göstermek istenmiyorsa yalın ve olumsuz algılanmayacak bir sembol de olabilir. 

FANATİZM VE KÜFÜR OLMASIN: Profil yanındaki kapak fotoğrafları da küfürlü yazı içermeyen, fanatizmden uzak olmalı. Bu demek değildir ki siyasetten ve kişisel görüşlerden uzak olunsun. Buradaki hassas nokta başkasının gözünden agresif ve şiddet yanlısı gözükmemek. Tabii ki kişisel siyasi görüşü herhangi bir parti olabilir ama burada başkalarının görüşlerine saygılı olduğunu da tanımlamak lazım.

PAYLAŞTIĞINIZ LİNKLERE DİKKAT: Paylaştığınız linklerin, yaptığınız yorumların yerinde ve hedeflediğiniz iş pozisyonunun bulunduğu sektörlerle ilgili olması sizin o işe ne kadar uygun olduğunuz hakkında işverene az da olsa bilgi verir. Dolayısıyla işverenin zihninde ön yargı yaratmamak için hesaplarınızda çok fazla detay paylaşmamak gerekir. 

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com

31-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş