Arama sonuçları

Sözel öğrencisi için 180 puan uyarısı

Sözel öğrencisi için 180 puan uyarısı

Sözel öğrencisi için 180 puan uyarısı. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) özellikle sözel öğrencileri için baraj uyarı yaptı. Gelbal, özellikle meslek, sosyal bilimler ve imam hatip lisesi öğrencilerinin, lisans eğitimi için gerekli 180 olan puan barajını aşma oranının, birinci oturumdaki temel matematik testi nedeniyle düşeceğini söyledi.

Gelbal, YKS’da birinci oturumda 40'ar Türkçe ve matematik olmak üzere toplam 80, ikinci oturumda da çeşitli derslerden toplam 160 soru yöneltileceğini hatırlattı. Gelbal, sabah oturumunun yüzde 40, öğleden sonraki oturumun da yüzde 60'ının alınacağını, 180 ve üzerinde skor alanların yerleştirmeye esas puanının hesaplanacağını anlattı.

 SÖZEL ÖĞRENCİSİ İÇİN 180 PUAN UYARISI

Açıklanan sistemde, yüzde 40 olan birinci oturumun ağırlığının azımsanmayacak bir oran olduğuna dikkati çeken Gelbal şöyle konuştu:

"Bu alanda matematik soruları, sosyal bilimler, meslek ve imam hatip lisesi öğrencileri için dezavantaj oluşturabilir çünkü bu okullardaki matematik eğitimi, Anadolu ve fen liselerinde verilen düzeyde değil. Dolayısıyla bu öğrencilerin Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) matematik sorularından çok fazla net yapamayacakları öngörülüyor. Özellikle meslek, sosyal bilimler ve imam hatip lisesi öğrencilerinin lisans eğitimi için gerekli olan 180 puan barajını aşma oranının, birinci oturumdaki temel matematik testi nedeniyle düşeceğini öngörüyorum."

İLK OTURUMDA MATEMATİK YAPMALILAR

Bu liselerde okuyan öğrencilerin, birinci oturumda matematik testini yapmaya gayret etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Gelbal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu öğrencilerin de yapabileceği sorular muhakkak bulunacaktır. Dolayısıyla öğrenciler, 'matematik testini yapamam' deyip geçmesinler, bu konudaki eksiklerini kapatsınlar. Ne kadar çok matematik yaparlarsa o kadar yararlarına olacaktır."

SORULARIN AZ OLMASI SIKINTI DOĞURUR

Hem birinci hem de ikinci oturumda soru sayısının neredeyse yarı yarıya düşürülmesinin, ölçme ve değerlendirmede yığılmaya yol açabileceğinin altını çizen Gelbal, şöyle dedi:

"Kimya, fizik ve biyolojide 13-14 soru ile bu derslerin başarısını nasıl ölçeceksiniz? Ölçersiniz de hatası çok olan bir puan elde edersiniz. Bu yüzden sıkıntı doğurur. Soru sayısı azaldıkça 2 milyon kişinin girdiği bir sınavda yakın puan alan öğrencinin sayısı da artar. Bu nedenle soruların eleyiciliğinin sağlanması da giderek zorlaşacaktır. Bu da yerleştirmede sıkıntı doğuracaktır. Soru sayısı ne kadar çok olursa ayırma işlemi de o kadar doğru yapılabilir. Soru sayısı azaldığı için bu seneki testlerin güvenilirliği, geçen seneki testlerin güvenilirliğinin altına düşecektir. Bu nedenle de yerleştirme için sıralamada, hata yapma olasılığı artacaktır."

YABANCI DİL İLE YER DEĞİŞTİRİLSİN

Prof. Dr. Gelbal, iki oturumun da aynı gün yapılmasına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"Sabahki oturumda dinç beyin ile 80 soru, öğleden sonra yorgun beyin ile 160 soru çözülecek. En büyük sıkıntılardan biri de bu.  İkinci oturumun, çok daha az adayın girdiği yabancı dil sınavı ile yer değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kapsamda, ikinci oturum pazar günü, yabancı dil sınavı da cumartesi öğleden sonra yapılabilirse adaylar için daha rahatlatıcı olacaktır. Toparlanma için en az bir gün ara verilmeli."

 

24-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş