Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmen yarıyıl tatilinde tayin istiyor

Sözleşmeli öğretmen yarıyıl tatilinde tayin istiyor

Sözleşmeli öğretmen yarıyıl tatilinde tayin istiyor. Sözleşmeli öğretmenler eylem yaparak, eş ve sağlık özrü haklarının tanınmasını ve yarıyıl tatilinde de tayin hakkı verilmesini istedi.

 

Aile birleşimi talebinde bulunan sözleşmeli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yer değiştirme hakkı tanınmasını istedi. Öğretmenler ayrıca sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılarak, öğretmenlerin kadrolu olarak atanmasını da talep etti.

Öğretmenlerin eylemine destek Türk Eğitim Sen’den geldi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YARIYIL TATİLİNDE TAYİN İSTİYOR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmenlerin ailelerinden ayrı ve çocuklarına hasret bir şekilde mesleklerini icra ettiklerini belirtti. Geylan şöyle dedi:

“Sözleşmeli öğretmenliğin iptal edilmesi için yargıya başvurduk. Yargının sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili vereceği kararı umutla bekliyoruz. Tabi yargıdan karar çıkana kadar da Bakanlığın yaşanan acil sorunlara çözüm getirmesini, eş ve sağlık özrü mağdurlarının tamamına bu yarıyıl tatilinde tayin hakkı vermesini talep ediyoruz. Çakılı  çalıştırma yöntemi Anayasa’ya da aykırı.

ÖĞRETMENLER SINIFLARA BÖLÜNÜYOR

Ayrıca öğretmenler odasına girdiğimizde öğretmenlerimizin kadrolu, sözleşmeli, ücretli olmak üzere farklı öğretmen istihdam modeli ile bölük pörçük edildiğini görüyoruz. MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde, sözleşmeli öğretmenliğin, 3 yıl sözleşmeli, 1 yıl da kadrolu olmak üzere toplam 4 yıl olarak esnetilmesi yer aldı. Biz Türk Eğitim Sen olarak, ne 4+2, ne 3+1 ne dubleks ne de tripleks başka hiçbir denklemi kabul etmiyoruz. Talebimiz çok açık ve nettir: Sözleşmeli öğretmenlik tamamen kaldırılmalı, tüm öğretmenler KPSS puan üstünlüğüne göre sadece kadrolu olarak atanmalıdır.”

 

 

 

28-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş