Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmenlere 18 maddelik tehdit

Sözleşmeli öğretmenlere 18 maddelik tehdit

Sözleşmeli öğretmenlere 18 maddelik tehdit. BirGün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre, Şırnak’ın Silopi ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü olan S.S., okulda sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlere kendi ‘talimatlarının’ yer aldığı 18 maddelik bir metin gönderdi. Metinde öne çıkan maddelerden bazıları şöyle:

1- Resmiyette rica etmek emirdir. 

2- Müdür yardımcıları ve müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. 

3- Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. 

4- Amire selam vermek yükümlülüktür. 

5- Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek.

6- Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı takdirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur.

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Şırnak Eğitim Sen Şube Başkanı Muzaffer Yıldırım, 18 maddeyi ‘modern kölelik sözleşmesi’ olarak tanımladı. Antep’te bir İmam Hatip Ortaokulu’nda sözleşmeli olarak Türkçe öğretmenliği yapan ve mobbing sonucu intihar eden Saadet öğretmeni de hatırlatan Yıldırım şunları söyledi: “Metinde güvencesiz çalıştırılmanın koşullarını görüyoruz. Mevcut iktidarın, ‘Hiç kimse kendini 657’de güvende hissetmesin’ tarzındaki yaklaşımlarının bir müdür tarafından dile getirilme şekliyle karşı karşıyayız. 657’ye de tabii değilsiniz, ben her türlü işi yaptırırım’ demek.”

ÖĞRETMENİN İŞ GÜVENCESİ YOK

Müdürün yasal ya da yasadışı talimatlarına uyulmadığı takdirde öğretmenleri görevden almakla tehdit etmesinin iktidarın liyakatsiz atamaları sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Yıldırım, mülakatla yalnızca belli sendika üyelerinin göreve getirildiğini vurguladı.

OLAYLA İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Bazı internet haber sayfaları ve sosyal medya paylaşımlarında yer alan, ilimiz Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’nün aday öğretmenlere tebliğ ettiği iddia edilen metin ile ilgili olarak inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

01-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş