Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmenlik sınavları ne zaman yapılacak?

Sözleşmeli öğretmenlik sınavları ne zaman yapılacak?

Sözleşmeli öğretmenlik sınavları ne zaman yapılacak? 20 bin 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın açtığı başvurular tamamlandı. Sözleşmeli öğretmen alımı için şimdi öğretmen adayları mülakat- sözlü sınav merkezlerinin açıklanmasını bekliyor.

Peki sözleşmeli öğretmen atamalarında nasıl bir yol izlenecek? Sözleşmeli öğretmen sözlü sınav yerleri ve sözlü sınav tarihleri nedir?

MEB'in takvimine göre, ön başvuruların ardından adayların sözlü sınav alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak'ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 5-22 Şubat'ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat'ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart'ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart'ta duyurulacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2018 veya 2019 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvurular elektronik ortamda "https://ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Başvuru onayları, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

EN ÇOK ATAMA YAPILACAK ALANLAR

En çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliği oldu.

20 BİN YETMEZ 40 BİN DAHA OLMALI

Bu arada öğretmen adayları ve eğitim sendikaları ise 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yetersiz olduğunu dile getiriyor. Öğretmen adayları “60 bin öğretmen ataması talebi” ile sendikaların da desteği ile eylem yaptı.

19-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş