Arama sonuçları

Staj yapacak fen ve mühendislik öğrencisine aylık 491 TL​

Staj yapacak fen ve mühendislik öğrencisine aylık 491 TL​

Fen ve mühendislik fakültelerindeki öğrenciler son yılın bir yarıyılını sektörde staj yaparak geçirebilecek. Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre 1 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre, öğrencilere uygulamalı eğitimleri sırasında asgari ücretin net tutarının yüzde 35’i ücret olarak ödenecek. Yani staj yapan öğrenci ayda 491 lira alacak. Üniversiteler, bu öğrencilere sigorta yapacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 1 Ocak 2023’e kadar devlet üniversitelerinde okuyan fen ve mühendislik bilimleri lisans öğrencilerinin, son senesindeki bir yarıyılı özel sektör işletmelerinde, teknoparklarda, araştırma altyapılarında, Ar-Ge merkezlerinde ya da sanayi kuruluşlarında uygulamalı eğitimle tamamlamalarını zorunlu kılmaya yetkili olacak. Bu zorunluluğu belirli üniversitelerle, fakülte ya da bölüm ve programlarla sınırlı tutabilecek. Uzmanlar, bunu Türkiye’nin ekonomik büyüme hedefi için atılması gereken bir adım olarak görüyor. Uygulamanın, üniversite-sanayi arasındaki işbirliğini geliştireceği ve öğrencilerin iş bulmasını kolaylaştıracağı düşünülüyor. Ancak uzmanlar, staj yeri bulmakta sıkıntı yaşanmaması için bu konuda da çalışılması gerektiği görüşünde.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, uygulamayla beceri yetkinliği yüksek mezunların iş dünyasına kazandırılacağını belirterek, şunları söyledi:

“YÖK, her bir devlet üniversitesi senatosunun aldığı karar kapsamında düzenlemenin uygulanmasına karar verecek. Temel yaklaşım üniversitenin talebi. Uygulamanın her fakültede zorunlu olup olmayacağına üniversite karar verecek. Staj kurumunu üniversiteler belirleyecek. Özellikle fen ve mühendislik bilimlerinde okuyan öğrencilerimizin çoğu mezuniyetleri sonrasında sanayide çalışma eğiliminde. Ancak eğitimde beceri odaklı yetkinlikler yeterince kazandırılmadığından, istihdamda güçlükler yaşanıyor. Düzenlemeyle fen ve mühendislik programlarında bir yarıyıl süresince işyerinde eğitim yapmaları teşvik edilecek. Bu şekilde beceri yetkinliği yüksek mezunlar, iş dünyasına kazandırılacak ve üniversitelerin iş dünyasıyla işbirlikleri geliştirilebilecek.”

04-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş