Arama sonuçları

Strazburg’a ilahiyat fakültesi kurulacak

 Strazburg’a ilahiyat fakültesi kurulacak

Strazsurg'a ilahiyat fakültesi kurulacak. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Strazburg’a ilahiyat fakültesi kurulması kararı alındı. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Fransa’nın Strazburg şehrinde ilahiyat fakültesi kurulacak.

142 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı bu kararnameyle Fransa’da ilahiyat fakültesi kurulması kararı verildi.

 

STRAZBURG'A İLAHİYAT FAKÜLTESİ KURULACAK

Kararname 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatları Kanunu’nun ek 30’uncu ile Aynı şekilde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 39’uncu maddelerine dayandırıldı. Bu maddelere göre devlet üniversitelerinin yurtdışında fakülte, enstitü ve yüksekokul kurmalarına Cumhurbaşkanı karar veriyor.

İŞTE O MADDELER

2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatları Kanunu’nun ek 30’uncu maddesi:

Ek Madde 30: Cumhurbaşkanı üniversitelere bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurmaya; bu birimlerle ilgili olarak birleştirmeye, kapatmaya, bağlantı ve isim değişikliği yapmaya yetkilidir. Bağlantı değişikliği yapılan birimlere ait kadrolar, taşınmazlar ve demirbaşlar, bir başka işleme gerek kalmadan bağlanılan üniversiteye aktarılmış sayılır.(1) (2)

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 39’uncu maddesi

Ek Madde 39: Türkiye’deki Devlet üniversiteleri, Cumhurbaşkanı kararıyla yurtdışında akademik birimler ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan sosyal tesisler kurabilir. Bu maddenin uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

 

 

 

02-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş